Slovakkia taotleb hinnangut eurokõlbulikkusele

06. aprill 2008, 08:01

Slovakkia esitas reedel Euroopa Komisjonile
taotluse ametliku hinnangu saamiseks riigi valmisolekule euro käibelevõtuks.

Sellega „deklareerime, et Slovakkia tahab 1. jaanuarist euroalaga liituda, ütles agentuurile Bloomberg Slovakkia aserahandusminister Frantisek Palko.

Euroga liitumise teel on Slovakkia mööda läinud teistest Kesk-Euroopa riikidest Poolast, Ungarist ja Tšehhist, lootes nüüd Sloveenia järel teise uue liikmesriigina eurole üle minna. Riik lubab euroga liitumise tingimustest kinni pidada ka pärast euroalaga liitumist, kinnitas Slovakkia rahandusminister Jan Pociatek. Neljandas kvartalis kasvas Slovakkia majandus ELi riikidest kiireimas tempos.

Slovakkia viimase 12 kuu keskmine inflatsioon oli veebruaris 2,1%, mis on allpool praegu euroga liitumiseks kehtivat ülempiiri 3,1%. Euroopa Komisjon teeb oma otsuse tõenäoliselt märtsis või aprillis lõppeva perioodi baasil.

Nii Euroopa Komisjon kui Euroopa Keskpank lubavad hinnangu Slovakkia kohta anda maikuus.

Agentuur Reuters kirjutas, et Slovakkia võib otsustada oma valuuta revalveerida. „Ma ei saa seda välistada,“ ütles Pociatek.

Slovakkia kroon on rekordiliselt kiiresti tugevnenud nii kiire majanduskasvu, suurte välisinvesteeringute kui euroga liitumise väljavaadete tõttu.

Eurole ülemineku ühe eeltingimusena ühines Slovakkia kroon 2005. a novembris valuutavahetuskursi mehhanismiga ERM2, kus valuuta lubatud kõikumisruum on +/- 15%. Krooni tugevnemine sundis Slovakkiat läinud aasta märtsis paluma luba keskkurssi tõsta. Sealtmaalt on Slovakkia kroon veel 5% tugevnenud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. May 2008, 18:29
Otsi:

Ava täpsem otsing