Hansapank: Ida-Euroopa suurfirmade aktsiad soodsad

Annika Matson 08. aprill 2008, 14:34

Hansapanga finantsturgude tänasest
ülevaatest selgus, et arenevatest turgudest on lähikuudel parimad perspektiivid
Ida-Euroopa suurettevõtetel.

"Arenevatest turgudest on lähikuudel parimad perspektiivid Ida-Euroopa suurettevõtetel, sest neid mõjutab krediiditingimuste halvenemine suhteliselt vähem. Ida-Euroopa aktsiaturgude hinnatase on praegu arenevatest turgudest ka selgelt atraktiivseim,” ütles Hansa fondifondide ja vabatahtlike pensionifondide fondijuht Rasmus Pikkani. Samuti soosib regiooni aktsiaturge nende madal osakaal rahvusvaheliste fondide portfellides.

USA majanduse jahtumine jätkub terve esimese poolaasta jooksul, ennustab Hansapank. Samuti süvenesid probleemid finantssektoris ning nende kahe teema koosmõjul langesid pea kõik olulisemad aktsiaindeksid üle maailma. Suhteliselt paremat tootlust pakkusid tooraineid eksportivate regioonide aktsiaturud. Teises kvartalis saavad tõenäoliselt taas võtmeküsimusteks USA majanduskasvu taastumise väljavaated ning survete vähenemine panganduses.

Ehkki USA esimese kvartali majanduse kasvunumbrit pole veel avaldatud, on väga tõenäoline, et nõrga dollari toel jõudsalt kasvav eksport ei ole suutnud kompenseerida eratarbimise vähenemist ning madalseisu elamuehituses. Hansa kohustuslike pensionifondide portfellihalduri Kristjan Tamla ütles, et ootab tänavu teisel poolaastal tänu USA Föderaalreservi agressiivsele tegevusele ning tarbimist soodustavatele maksutagastustele siiski majanduse elavnemist. „Endiselt on küsimärgiks majanduskasvu jätkusuutlikkus mujal maailmas USA aeglustuva majanduse taustal, ent viimased andmed lubavad olla selles osas pigem positiivsed,” lisas Tamla.

Tamla sõnul on globaalsete finantsturgude jaoks väga tähtis pangandussüsteemi normaalse töö taastumine. Aasta alguses jätkus pankade laenukahjumite mahakirjutamine ning seetõttu vähenesid halvenenud kapitalibaasi tõttu pankade võimalused laene väljastada. Pangandussektori aastakümne kriitilisemast olukorrast välja tulemine on peamiseks eelduseks, et keskpankade agressiivne rahapoliitika lõdvendamine ka reaalmajanduseni jõuaks. „Viimastel nädalatel on ilmnenud esimesed märgid, mis lubavad eeldada, et suurem osa pankade laenukahjumeid on tänaseks maha kirjutatud ning aasta teisel poolel on oodata pangandussektori normaliseerumist,” ütles Tamla.

Pikkani sõnul on peamiste arenenud aktsiaturgude (USA, Jaapan, Euroopa) hinnatasemed soodsad nii absoluutselt kui võrdluses madala riskiga võlakirjadega. Samas on ajalugu näidanud, et soodsad hinnatasemed üksi ei suuda aktsiaturge sageli tõusule viia – vaja on mingit täiendavat tegurit, mis suurendaks investorite usku tuleviku positiivsete arengute suhtes. Praeguses tsüklis võib positiivne impulss tulla näiteks suurema selguse saabumises finantssektori olukorra suhtes peale esimese kvartali majandustulemuste avaldamist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. April 2008, 14:10
Otsi:

Ava täpsem otsing