Teadus- ja arendustegevus tagab Iisraeli jõukuse

Tiina Tambaum 09. aprill 2008, 00:00

Tel Avivi tänaval põristavale Hummerile vaatavad igatsusega järele mitte üksnes Lihtsa elu Silled, vaid kõik, kes hindavad ajujõul edasipürgimist. Jõukus jõuab Iisraeli teadus- ja arendustegevuse (TA) kaudu.

Üleeuroopaline tehnoloogiasiirde võrgustik TII korraldas oma liikmetele märtsi algul innovatsioonituuri Iisraeli. Rahvusvaheline grupp tegi tiiru peale juudiriigi inkubaatoritele, ülikoolidele ja TA tugiasutustele. "Iisrael on väga väike," alustasid kõik võõrustajad nagu kokkulepitult. Väike turg pole aga põhjus halisemiseks. Valdav osa ettevõtetest on oma tegevuse suunanud ekspordile. Äriidee esimene kriteerium on uudsus maailma mõistes.

Suurem osa TAst tehakse ettevõtetes. Taolise mudelini jõuti läbi katsetuste ning praeguseks on selgunud ka valiku eelised. Ettevõttesisene TA jälgib turunõudmisi ehk tööstus otsib lahendust, mitte tehnoloogiat. Teiseks - tööd tehakse koos välispartneritega, kellel omakorda on korralik ärikultuur.

Juudiriigis töötab ka inkubaatoriprogramm. Inkubaatorid on iseseisvad ja neist on kujunemas kasumit teenivad ettevõtted. Inkubaatorite võrk on hajutatud üle terve riigi, nii välditakse vaimsete äärealade tekkimist.

Inkubaatoris alustav ettevõte koostab kahe aasta eelarve, mida rahastab 85% ulatuses riik ja 15% ulatuses inkubaator. Alustajalt ei nõuta äriplaani, kuid ta peab oskama kirjeldada turgu ning arendama välja midagi uudset.

Michael Eilan agentuurist I-Biz võttis riigi eduloo kokku aga lihtsa tõsiasjaga. Israelis edeneb TA kiiresti, sest kõige selle ümber on tohutu sotsiaalne kiht. "Kui 50 aastat tagasi tahtis iga ema, et tema lapsest saaks arst, siis nüüd soovivad kõik oma lapsele spin-off'i asutaja tulevikku." Hummeriga sõidab Iisraelis high-tech-ettevõtja.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:28
Otsi:

Ava täpsem otsing