Reede 21. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

10 võimatut asja, mille teadus tegi võimalikuks 8.:Mustad augud

15. aprill 2008, 14:01

Eksivad need, kes arvavad, et mustad augud
on tänapäevase modernse teaduse teema. Algse kontseptsiooni visandas oma kirjas
1783.aastal Briti kuninglikule teaduste akadeemiale geoloog John Michell.

Ta väitis, et paokiirus tähelt, mille tihedus on võrdne Päikese tihedusega, kuid läbimõõt on 500 korda suurem, ületaks valguse kiiruse ja seega ei saaks valgus sellest tähest eemalduda. Sellise tähe avastamine oleks võimalik vaid siis, kui tema raskusjõuväljas liiguks mõni nähtav keha.

Kogu 19. sajandi peeti seda ideed naeruväärseks. Põhjuseks asjaolu, et tol ajal olid füüsikud arvamusel, et valguslainel pole massi ning seega on valgus ka gravitatsiooni suhtes immuunne.

Alles siis, kui Einstein avaldas 1915. aastal üldrelatiivsusteooria, vaadati need seisukohad põhjalikult ringi. Einsteini teooria üks peamisi ennustusi oli, et gravitatsioon painutab valguslaineid. Arthur Eddington mõõtis päikesevarjutuse ajal tähtede asukohti ning leidis, et Päikese gravitatsioon painutas tähtedelt lähtuvaid valguslaineid. Samas oli efekt Eddingtoni seadmete jaoks liiga väike ning täit kinnitust ta Einsteini teooriale ei saanud.

Mustade aukude omadused töötas teoreetiliselt välja Subrahmanyan Chandrasekhar. Astronoomid asusid neid otsima ning nüüd ollakse veendunud, et musti auke leidub paljude galaktikate keskmes, sealhulgas ka meie Linnutee galaktikas. Suurimad mustad augud kiirgavad välja väga tugevat kosmilist kiirgust.

Mõistet „must auk” kasutas esimest korda teoreetiline füüsik John Wheeler aastal 1967. Äsja, sel pühapäeval suri Wheeler oma kodus 96. aasta vanuses. Lisaks sellele, et ta oli mustade aukude ristiisa, oli ta ka üks võtmemehi tuumareaktsiooni uurimise juures.

Kuid debatt mustade aukude üle pole lõppenud. Mullu suure vastukaja saatel avaldatud arvutused näitavad, et mustaks auguks kokku kukkunud tähed paiskavad välja suures koguses radiatsiooni, mis vähendab nende massi nii palju, et musti auke ei pruugigi moodustuda.

Loe sarja esimest osa: Täheuuringud Loe ka eelmist osa: Nähtamatus

Mustade aukude kohta veel: Kuidas tuleb maailmalõpp: mustad augud

Must auk kiirgab naabergalaktikasse surma VIDEO

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2008, 19:13
Otsi:

Ava täpsem otsing