Levada: süüdi on SEB ja Hansapank

17. aprill 2008, 16:41

Levadia Group OÜ esimees Viktor Levada
ütles intervjuus dv.ee-le, et kujunenud
majandusolukorras on enamjaolt süüdi Rootsi pangad.

Hinnates Eesti majanduses valitsevat olukorda, Levada ütles välja suurema osa vene keelt kõnelevate Eesti ärimeeste arvamuse: "Kahtlemata panid aprillisündmused Eesti majandusele suure põntsu, kuid see on kõigest 10-15% sellest, mida tegid pangad."

"Paljud süüdistavad Eestis tekkinud olukorras transiiti. Ühest küljest, transiit läks küll Lätti, kuid majandusolukord seal on veel hullem. Järelikult asi ei peitu ainult transiidis, vaid ka Rootsi pankade tegevuses, mis mõjutab Eesti, Läti ja Leedu majandust," märkis Levada.

Rääkides pankadest, pidas Levada silmas suuri, rootslastele kuuluvaid panku Hansapanka ja SEBi. "Hannes Tamjärve ja Jüri Mõisa ajal hoolisid pangad oma klientidest, lõid kõik tingimused, pakkusid uusi võimalusi. Nüüd aga suhtutakse klientidesse ükskõikselt," märgib Levada.

"Vaadake, mida nad majandusega tegid! Alguses Hansapank ja SEB võistlesid, kes rohkem laene väljastab, nüüd aga nad võistlevad, kes rutem laenud tagasi saab," jätkab ärimees, tuues võrdluseks aforismi "Kui paistab päike — pakub pank teile vihmavarju. Kui aga hakkab tibutama vihma, rebib ta kohe vihmavarju teil käest."

"Kinnisvara on lausa pikali löödud, ehitusmaterjalide ning metalli müük langeb. Tõsi küll, ma ei saa öelda, et meie tulu oleks vähenenud, kuna kogu maailmas metalli hind pidevalt kerkib ning me lihtsalt müüme kallimalt. Koguseliselt on aga meie müük langenud," rääkis Levada.

Ärimehe sõnul läheb aina rohkem kliente SEBst ja Hansapangast Nordeasse ja Sampo Panka. Need on efektiivsed, agressiivsed pangad, kes tahavad töötada — nad meelitavad kliente üle. Levadia on ka praegu just panka vahetamas. "Nii edasi töötada ei saa. Kunagi oli SEB meie hea partner, kuid nüüd on see pank muutunud. Hansapangaga me juba ammu lõpetasime oma suhted," seletab ärimees.

Viktor Levada on kindel, et kui Eestis oleks konkurente teistest Euroopa riikidest, käituks pangad teisiti.
Samas ta ei süüdista kliendivaenulikus poliitikas pankade kohalikku juhtkonda. "Kohalikud pankurid ei ole milleski süüdi. Nemad ei otsusta midagi, kõik käsud tulevad Stockholmist. Väärikad mehed, kes tahtsid nendes pankades töötada, on sealt juba ammu lahkunud, kuna nad ei saanud midagi muuta.»

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. April 2008, 15:08
Otsi:

Ava täpsem otsing