Kolmapäev 18. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Uus Maa: büroopindade üürihinnad alanevad

17. aprill 2008, 20:40

Suurenenud pakkumine on tinginud äärelinna
uutes büroomajades pikenenud müügiperioodid ja ka üürihindade alanemise,
kirjutas Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Annika Jakobson
kvartaliülevaates.

Äärelinna on uusi büroosid lisandunud ja lisandumas eelkõige Mustamäe ja Lasnamäe suunal. Keskpärase asukoha ja arhitektuuriga hoonetel on raskusi üürnike leidmisega, kuna ettevõtetel on valik suur. Samuti ei kiirusta ettevõtted otsust langetama enne, kui hoone valmimine on lõpujärgus. Uute büroohoonete üürid algavad äärelinnas 160 kr/m² ning ulatuvad südalinna A+ klassi büroodes 280 kr/m² kuus, millele lisanduvad kommunaalkulud ja käibemaks.

Uute hoonete valmimisel võib prognoosida vanemate ja amortiseerunud hoonete vakantside suurenemist ning ilmselt on mitmed uued büroomajad sunnitud uksed avama üle 15% vakantsiga.
Kuigi võib öelda, et detailplaneeringu järgus olevate laopindade pakkumine ületab nõudlust, on nõudluse ja pakkumise vahel käärid. Kõige suuremaks probleemiks on ajaline vahe: arendajad on suutelised pakkuma ettevõtete vajadustele vastavaid laopindu umbes 1–1,5 aasta pärast. Ettevõtted on aga nõus ootama uut laoruumi keskmiselt pool aastat.

Viimase kvartali jooksul on nõudlus lao- ja tootmispindade järele veidi kahanenud. Ettevõtete kindlustunne tulevikus suhtes on vähenenud ning ootused on muutunud pessimistlikumaks. Sellistes tingimustes ei plaanita laieneda ning pole vajadust uue pinna järele.

Tootmis- ja laopindade üürihinnad ei ole poolaasta jooksul tõusnud. 2008. aasta esimese kvartali jooksul on olnud pigem surve hindade alanemiseks, kuna pakkumist on piisavalt ja nõudlus väheneb. Heas seisukorras ladude hinnad algavad 55 kr/m² kuus ning ulatuvad hinnatud piirkondades maantee äärsetes hoonetes 100 kr/m² kuus. Tootmismaa hinnad maantee äärsetel kinnistutel on keskmiselt 800-1400 kr/m².

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. April 2008, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing