Padar: nädala lõpuks peaks reaalne kärbetepakett laual olema

22. aprill 2008, 17:20

Rahandusminister Ivari Padar ütles
aripaev.ee-le, et valitsuse säästukava hetkeolukord on seal, et täiendavaid
kärpeid on vaja 500 miljoni krooni ulatuses ning peale tõsiseid arutelusid
peaksid kokkuhoiu kohad selguma nädala lõpuks.

Padar kommenteeris valitsuse säästukava hetkeolukorda, et kokkuhoid puudutab kõiki ministeeriume. „Oleme tänaseks jõudnud 3,1 miljardi kärpimisele õige lähedale, täiendavad kärpekohad on vaja leida 500 miljoni krooni ulatuses. See tähendab, et tõsised arutelud on veel ees. Usun, et selle nädala lõpuks peaks meil reaalne kärbetepakett laual olema,“ lisas ta.

Rahandusministri sõnul ei saa kohalikel omavalitsustel laenude võtmist päris ära keelata. „Kehtestatud on selged piirmäärad, millest kohalikud omavalitsused üle minna ei tohi - see on 60% eelarvest. Küll aga sooviksin, et ka omavalitsusjuhtidel jätkuks riigimehelikku mõtlemist, et laenamine kontrolli all hoida. Kooskõlastamisel on muudatusettepanekud kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise seadusele, mis neid küsimusi selgemalt reguleerima hakkab,“ rääkis Padar.

„Ka kohalike omavalitsuste laenukoormus peegeldub riigi eelarvetasakaalus. Seega, ei ole normaalne olukord, kus riik pingutab, et iga krooni kokku hoida, kuid kohalikud omavalitsused nullivad selle pingutuse ohtralt raha juurde laenates,“ lisas ta.

Padari sõnul on kohalike omavalitsuste tulubaas kõrgem kui eales varem. Pealinnas tõsteti maamaksu. Minister avaldas lootust, et Tallinna ja kohalike omavalitsuste vahel mingit võidujooksu ei teki, et kes saab laenu ja kes mitte.

„Laenudel on see paha omadus, et need tuleb ka tagasi maksta. Riigivõlg on meil peaaegu olematu. Kuidagi ei sooviks, et omavalitsused riigi üldisele kursile risti vastupidi käituks,“ lausus Padar.

Samas lisas ta, et riik ei saa ka pealinnal laenamist keelata. „Rahandusministeeriumil on kavas küsida Tallinna linnalt täpsustusi planeeritava miljardilise laenuga elluviidavate projektide ajakava ning teiste kohustuste kohta. Pärast seda saab analüüsida konkreetset mõju tasakaalule. Käesoleva aasta planeeritud Tallinna linna eelarve defitsiit on juba lisaeelarve tegemisel arvesse võetud,“ märkis ta.

Padar ütles, et Riigi Kinnisvara ASi müümise võimalust erakätesse ei ole hetkel veel arutatud. „Praegu on veel vara öelda, mis tulevik toob. Käitume siin vastavalt riigi parematele huvidele ning võtame asja mõistlikult.“

Samuti on Padari sõnul võimalik, et müüma hakatakse riigivara, seda just riigile mittevajaliku vara osas. „Riik on oma varasid müünud ka varem, selles ei ole midagi uut. Kõigepealt tuleb aga analüüsida, millised on riigi muutuvad vajadused ja sellest lähtuvalt ka otsused teha,“ ütles Padar.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. April 2008, 08:07
Otsi:

Ava täpsem otsing