Meeste maailm tantsulaval

Christel Karits 25. aprill 2008, 00:00

Jyrki Karttunen on Põhjamaades üks hinnatumaid meestantsijaid ja koreograafe, kelle loomingut iseloomustab nii jõulisus kui ka plastilisus.

Tema lavastused on iselaadi kombinatsioon inimloomusest ja selle tavatust käitumisest ning äratuntavast, traditsioonilisest tantsuliikumisest.

Karttunen kasutab oma tähelepanekuid eksisteerivast reaalsusest, seob kokku nähtu ja kogetu, ning annab pealtvaatajale sõbraliku, tuttava äratundmisrõõmu elamuse. Meeldiv õhkkond, tantsijate sarmikus ja emotsionaalsus, rõõm ja samas ka kurbus toovad esile originaalse lahenduse tõsise huumori näol.

Teoses "Human Imita-tions" avaldub Karttuneni siiras armastus lava ja selles peituva reaalsuse omamoodi reeglite vastu.

Etenduse kaudu satub publik hetkeks nn meeste maailma, kus salanõu pidades ja teatritrikke kasutades püütakse käsitleda inimeste lõppematuid rollimänge. Tulemuseks ei ole tüüpiline meeste tantsunumber, vaid tõeliselt inspireeriv etendus - või siis reis imesid tulvil lavamaailma.

Lisades erinevatele imitatsioonidele küll nostalgilisi, küll sentimentaalseid või ka lärmakaid viise, on Karttunenil õnnestunud luua relvitukstegevalt võluv etendus.

Totrad situatsioonid - lendavad vaibad, maagia või liialdatud poksistseenid - toovad esile lihtsa inimese, kes võib loomult olla järjekindel, väljapaistvalt heas vormis, kuid samas haavatav, lihtsalt armas või omamoodi imelik.

Karttunen Kollektiv on uus tänapäevase tantsu vallas tegutsev organisatsioon, kes vahendab koreograafi ja tantsija Jyrki Karttuneni etendus- ja loometegevust. Karttunen Kollektiv toodab aastas vähemalt ühe esietenduse, kuid repertuaari on jäetud ka Karttuneni tuntud etendusi varasemast perioodist.

Jyrki Karttunen alustas karjääri tantsijana Helsingi Linnateatri Tantsukompaniis ja on olnud külalisesineja Soome Rahvuslikus Balletis.

Ta on vabakutseline tantsija alates 1993. aastast ja teinud koostööd mitme tuntud koreograafiga nagu Carolyn Carlson, Palle Granh¸j, Deborah Hay ja Jorma Uotinen.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:53
Otsi:

Ava täpsem otsing