Ericssoni kasum kihutas allamäge

Virge Lahe 28. aprill 2008, 00:00

Bloomberg kirjutas, et esimese kvartali tulemused ei ole nelja viimase aasta jooksul veel nii madalal olnud.

Puhaskasum vähenese 55 protsenti, 2,65 miljardile Rootsi kroonile (4,45 Eesti krooni) ehk 0,17 kroonile aktsia kohta. Ent Bloombergi küsitletud analüütikud ootasid kasumiks 2,38 miljardit krooni, millega ületati analüütikute ootusi.

Alates mullu oktoobrist, kui Ericsson teatas kaks korda neljanda kvartali prognooside vähendamisest, on aktsia hind langenud enam kui 50 protsenti.

Juhatuse esimees Carl-Henric Svanberg tunnistas toona, et aeglase kasvu taga oli vähene panustamine võrguseadmetesse nii Euroopas kui ka Põhja-Ameerikas. Kuu hiljem kurtis ta sama regiooni nõrkuse, USA dollari languse ja kehvade müügitulemuste üle Pakistanis.

Svanberg ise ütles esimese kvartali tulemuste kohta, et tegemist on nõrga kvartaliga. Oktoobris ütles ta, et kolmanda kvartali tulemused ei suuda prognoose täita, kuu aega hiljem ta parandas end, öeldes analüütikutele, et prognooside täitumisest jäi kõvasti puudu.

Ericssoni aktsia vabalangus alates 16. oktoobrist läinud aastal on maksnud talle Rootsi enim kaubeldud börsiettevõtte koha, mille ta loovutas Hennes & Mauritzile, TeliaSonerale ja Nordea panga Rootsi filiaalile.

Ericssoni esimese kvartali käive kasvas 4,7 protsenti, 44,2 miljardi Rootsi kroonini (74,3 miljardi Eesti kroonini). Analüütikud ootasid 41,4 miljardi kroonist käivet.

Bloombergi 45st analüütikust vähemalt 21 on kaheteistkümne kuu hinnasihti langetanud pärast seda, kui Ericsson oma tulemused avaldas.

Sony Ericssoni ambitsioon saada suuruselt kolmandaks tootjaks kolme aasta jooksul on luhta läinud. Praeguseks on ta kaotanud oma positsiooni Motorolale.

Investoritele viimase poole aasta jooksul peavalu valmistanud Ericsson suutis seekord meeldivalt üllatada, kui vastu ootusi ületati müügi- ja kasuminumbrite osas analüütikute prognoose.

Kuigi Lääne-Euroopas lepiti väheneva müügiga, suutis ootusi ületanud kasv Ladina- ja Põhja-Ameerikas selle kuhjaga tasa teha. Mäletatavasti kaotas aktsia ligi poole oma väärtusest eelmise aasta lõpus viidatud vähenevale nõudlusele USAs.

Lisaks võib esile tuua tugeva nõudluse Hiinas ja Indias, viimane on Ericssonile suuruselt teine turg. Arenevates riikides on kasumlikkus küll väiksem, kuid investoritele avaldas muljet, et kõrge kasumlikkusega USAs on oodata olukorra paranemist.

Arvestades hoogustuvat müüki USAs ning kvartali jooksul võidetud turuosa, kaupleb aktsia pärast viimaste kuude allamüüki teenitult kõrgemal. Eeldusel, et müüginumbrid hakkavad paranema ka Lääne-Euroopas, ootaks aktsialt järgnevate kvartalite jooksul veelgi kõrgemale rühkimist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:30
Otsi:

Ava täpsem otsing