Kas Maa ümber tiirles kunagi mitu Kuud?

06. mai 2008, 14:34

Miljardite aastate eest toimunud kosmiline
kokkupõrge, mille tulemusel tekkis Kuu, võis tekitada Maale rohkemgi kaaslasi,
mis tiirlesid meie planeedi ümber kümneid miljoneid aastaid.

Uus mudel näitab, et need kuud asusid kahes Maa ja Kuu vahelistes Lagrange'i punktides – teatud piirkonnas kosmoses, kus Maa ja Kuu gravitatsiooniväljad üksteist tasakaalustavad. Nendes punktides asuvaid objekte kutsutakse troojalasteks, mis võivad jääda oma asukohale püsima, kui neid ei häiri mingi väline mõju.

Teadlaste arvates sündis Kuu, kui Maa põrkas 4,5 miljardi aasta eest kokku mingi Marsi suuruse taevakehaga.

„Selle kokkupõrke tulemusena paiskus Maa orbiidile palju materjali ning osa sellest võis sattuda Lagrange’i punktidesse,” ütles USA kosmoseagentuuri NASA Amesi uurimiskeskuse teadlane Jack Lissauer New Scientistile.

Troojalased jäid oma orbiitidele kuni sajaks miljoniks aastaks, väidavad Lissauer ja tema töö kaasautor John Chambers Washingtonist Carnegie uurimiskeskusest. Hiljem muutsid teiste planeetide gravitatsiooniväljad Maa orbiiti ning teised kuud pääsesid liikuma ning lendasid orbiidilt minema või põrkusid Maa või Kuuga.

„Hälbed teiste planeetide orbiitides on väga väikesed,” ütles Lissauer. Kuid neist piisab, et mõjutada Maa orbiidi kuju, mis omakorda mõjutab seda, kuidas Päikese gravitatsioon mõjutab teisi Maa kaaslasi. See muutis troojalased ebastabiilseks.

Kanada Briti Columbia ülikooli astrofüüsik Matija Cuk on välja töötanud teise mudeli, mis viitab, et asteroidilaadsed taevakehad, mille läbimõõt võis ulatuda kümnete kilomeetriteni pidasid troojalastena kõige kauem vastu. Tema arvates võisid need tänaseks kadunud kuud tiirelda Maa orbiidil veel miljard aastat pärast Kuu teket.

„Nad nägid välja pigem nagu Jupiter või Veenus või siis meenutasid väga eredaid tähti,” ütles Cuk.

Loe veel: Kuidas sündis Kuu? Uued faktid ja Noore Kuu peal purskasid vulkaanid

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2008, 11:28
Otsi:

Ava täpsem otsing