Esmaspäev 16. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Pangad võtavad laenusoovijad põhjalikult luubi alla

Mariliis Pinn 08. mai 2008, 07:48

Kui piibli kümme käsku keelavad
jumalakartlikul inimesel petta ja varastada, siis neil, kes soovivad pangast
laenu saada ja pääseda kõrgetest intressidest, tuleb edaspidi täita kolme
käsku.

Iga eksimus tähendab, et laen muutub kallimaks või jääb hoopis kättesaamatuks, kirjutas Postimees. Igatahes ei tohi inimene, kes tahab panga usaldust äratada, jääda võlgu pangale ega teistelegi firmadele, samuti peab ta oskama oma rahaga ümber käia nii, et pangaarve iga kuu lõpuks nullis ei ole. Hoiduda tuleks SMS-laenudest ja kasiinost, sest seegi võib kurjalt kätte maksta.

Ranged nõuded tulenevad pankades rakendatavast uuest süsteemist Basel 2, mis on kohustuslik kõigile Euroopa Liidu riikide pankadele. Kui seni võis laenuotsust mõjutada ka pangatöötaja heatahtlikkus, siis edaspidi arvutab kliendi riskitaseme välja arvutiprogramm.

Hansapanga juhi Erkki Raasukese sõnul tähendab see laenu soovijate diferentseerimist. «Kui enne sai laenu anda heale ja halvale kliendile üsna sarnastel tingimustel, siis uus süsteem võimaldab diferentseerida.»

Ehk kui väga head kliendid saavad laenu senisest parematel tingimustel, siis keskmistele, mitte nii headele ning halbadele klientidele tuleb laen kätte kallimalt või ei saa nad seda üldse.

Raasukese sõnul on täiesti võimalik, et automaatse hindamise tulemusel osa kliente enam laenu ei saagi, sest siis ei pigista pank puuduste koha pealt enam silma kinni.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2008, 07:46
Otsi:

Ava täpsem otsing