Kuidas saad Sina keskkonda aidata I

09. mai 2008, 13:23

Kui muretsed keskkonna saastumise ja kliima
soojenemise pärast ning soovid ka ise teha midagi, et oma koduplaneeti aidata,
kuid ei tea kust pihta hakata, siis siin on sulle portaali Wire Twine
vahendusel mõned soovitused.

1. Vaheta elektripirnid välja
Kui iga USA majapidamine vahetaks oma kodus ühe elektripirni säästupirni vastu, võrduks reostuse vähenemine miljoni auto eemaldamisega teedelt. Kui sama teeks ka eestlased, õnnestuks reostust vähendada umbes 700 Tallinnast Tartusse sõitva auto võrra päevas.

2. Tööta kodus
Proovi tööandjaga kokku leppida, et töötad võimaluse korral osaliselt kodus. Nii hoiad kokku autokütust ning tööd võid teha kasvõi pidžaamas.

3. Ära raiska nõudepesuvett
Nõude pesemine jooksva kraani all on tohutu veeraiskamine. Lisaks kulub suurema hulga vee soojendamiseks ka rohkem energiat. Kui omad kodus nõudepesumasinat, oleks mõistlik loobuda nõude eelnevast põhjalikust loputamisest kraani all.

4. Ära soojenda küpsetusahju pikalt ette
Ahju eelnev soojendamine on vajalik vaid mõnede kindlate toitude valmistamise juures, alati pole seda sugugi vaja teha ning siis raiskad lihtsalt energiat. Toidu valmimist kontrollides on mõistlikum vaadata läbi uksel asuva akna, mitte ahju ust korduvalt avada ja sulgeda.

5. Mõtle mähkmete kasutamisel järele
Enne potilkäimise selgeksõppimist vahetatakse lapsel mähkmeid keskmiselt 4000-7000 korda. Kokku toodetakse niimoodi tohutus koguses jäätmeid. Valides marlimähkmed või keskkonnasõbralikud ühekordsed mähkmed, teevad lapsevanemad meie koduplaneedile suure teene.

6. Ole kord nädalas taimetoitlane
Juba ühel söögikorral lihast loobumine aitab keskkonda oluliselt. Näiteks kulub ühe kilogrammi liha tootmiseks 15 000 liitrit vett.

7. Kasuta vähem pabersalvrätte
Pabersalvrättide kasutamine on viimasel ajal hüppeliselt suurenenud. See polnud ju ammu, kui nuuskasime nina tavalistesse taskurättidesse, pühkisime põrandale läinud vee kokku vana kaltsuga ning laua peal ümber läinud piima nõudepesulapiga. Nüüd kasutatakse sellisteks tegevusteks enamikus majapidamistes paberit. Kui aga kõik inimesed oleksid pabersalvrätikute kasutamisel veidigi kokkuhoidlikumad, aitaks see kokku hoida kõvasti puitu, samuti tekiks vähem prügi.

8. Kasuta paberi mõlemat poolt
Ettevõtetes visatakse iga aasta minema miljoneid tonne paberit. Tegelikult võimaldavad paljud tänapäevased printerid printida paberi mõlemale poolele, samuti saab ühelt poolt täiskirjutatud pabereid kasutada mustandipaberite ning märkmelehtedena. Äraviskamiseks mõeldud paberid toimeta aga kindlasti ümbertöötlemispunkti.

Loe edasi: Kuidas saad Sina keskkonda aidata II

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2008, 11:53
Otsi:

Ava täpsem otsing