Kärbse silmad robotile

12. mai 2008, 09:50

Kärbse silmadega robotid suudaksid ära
kasutada putuka nägemissüsteemi, mis võimaldab suure täpsusega paika panna
esemete nurki ja servi. See võime võimaldaks robotitel sooritada ülesandeid
kiiremini ja täpsemalt kui traditsiooniliste sensorite kasutamine.

California ja Wyomingi teadlased arendasid toakärbestelt inspiratsiooni saades välja fiiberoptilised sensorid. Nad loodavad, et näiteks mehitamata sõiduriistadel, kaugjuhitavatel rakettidel ning inspektsioonirobotitel võiks võimest hästi tajuda esemete servi ning täpselt paika panna väikeste liikuvate objektide asukoht olla palju kasu, kirjutas Physorg.

Ajakirja Bioinspiration Biomimetics hiljutises numbris kirjeldab D. Riley koos kolleegidega kärbse nägemissüsteemi, mis on spetsiaalselt kohanenud nägema täpselt imeväikeseid objekte. „Selle tulemusena on kärbse reaktsiooniaeg väga kiire,” väitsid teadlased.

Teadlaste sõnul on kärbse nägemissüsteemi üks huvitavam omadus, et iga kärbse silmas asuva fotoretseptori nägemisala kattub kõrvalolevate fotoretseptorite nägemisalaga 90 protsendi ulatuses. Igas silmas asub umbes 3000 ommatiidi – silma peamist struktuuriühikut – ning iga ommatiid sisaldab kaheksat fotoretseptorit. Nende peamiseks ülesandeks on muuta valgus iooniliseks vooluks, mis siseneb seejärel putuka infotöötlemissüsteemi.

Teadlased panid oma sensorid sarnaselt kärbse silma fotoretseptoritega üksteisega kattuma ning kasutasid sarnaselt kärbsele analoogset töötlemissüsteemi. Sensor koosneb ühe millimeetrise diameetriga läätsest, mis koondab valgust reale fotodetektoritele, mille vaateväljad kattuvad 70 protsendi ulatuses. Katsete käigus suutis sensor kindlaks teha ühe millimeetri laiuse liikuva nöörijupi asukoha isegi kuni 20 sentimeetri kaugusel läätsest.

Selline kõrge lahutusvõimega nägemissüsteem võib omada mitmeid rakendusi meditsiiniliste, kommertslike, tööstuslike ning sõjanduslike eesmärkide täitmisel. Praegu püüavad teadlased valmis saada seitsmest ommatiidist, millel igaühel on seitse fotoretseptorit, koosnevat sensorit ning loodavad tulevikus nägemisulatust ja -täpsust veelgi suurendada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2008, 11:45
Otsi:

Ava täpsem otsing