Jupiteri kuul poolused rändavad

16. mai 2008, 11:35

Kõverad orud Jupiteri kuu Europa pinnal
näitavad teadlaste arvates, et Europa pöörlemistelg ja poolused on ligikaudu 90
kraadi võrra asukohta muutnud.

Artikkel avastuse kohta ilmus ajakirjas Nature. Kui niivõrd suure ulatusega pooluste ränne tõepoolest esineb, kinnitab see veelgi tugevamalt hüpoteesi, et Europa jäise koore all on vedel ookean, mis omakorda muudab tõenäolisemaks sealt elu leidmise võimaluse, kirjutas Science Daily.

Teadlased kasutasid Voyageri, Galileo ja New Horizons kosmosesondide fotosid. 1500-kilomeetrise raadiusega kaarekujulised nõod Europa pinnal on kuni 500 kilomeetri pikkused. Europa ise on meie Kuust pisut väiksem.

Teadlaste loodud mudel näitas, et kui pooluste asukoht muutuks umbes 80 kraadi ulatuses, tekiksid sisepingete tagajärjel umbes sarnased lõhed, nagu on kaarekujuliste nõgudena näha Europa pinnal. Europa kunagine poolus paikneb praegusest ekvaatoris umbes 10 kraadi kaugusel.

Drastilise muudatuse tingis ilmselt pooluste kohale kogunenud hiiglaslik jäämass. „Pöörlev keha on seda stabiilsem, mida kaugemal on suurem osa massist tema pöörlemisteljest,“ ütles uurimuse üks autoreist Isamu Matsuyama. Ka Maa on ekvaatori kohal paksem kui pooluste kohal ehk meenutab pisut pooluste kohalt lömmivajutatud kera.

„Pöörlemistelg reageeris massi kuhjumisele pooluste kohal ning võttis uue ning stabiilsema asendi,“ lisas Matsuyama.

Sellist muutust nimetatakse tõeliseks pooluste rändeks, mida eristatakse rändest, mis tuleneb laamtektoonikast. Viimase korral liigub vaid Maa pealmine kiht ehk litosfäär, mistõttu muudab pöörlemistelg selle suhtes asukohta, kuid mitte kogu planeedi ega teiste taevakehade suhtes. On andmeid, et ka Maal, Marsil ja Saturni kuul Enceladusel esineb tõelist pooluste rännet. „Meie uuring lisab sinna nimekirja ka Europa. Ilmselt muudavad taevakehad oma orientatsiooni märksa varmamalt kui seni arvatud,“ ütles Matsuyama.

Paljudest murranguist läbistatud Europa jäine koor on teadlased viinud mõttele, et kuu sisemuses võib leiduda rohkelt vedelat vett. Vesi hoitakse vedelana ilmselt Jupiteri tugeva gravitatsioonivälja tekitatud loodete abil. Soe vesi viib aga teadlaste mõtted kohe elu leidmise võimalikkusele, ehkki päikeseenergiast oleks need eluvormid ära lõigatud.

„Suurte kaarjate nõgude esinemine viitab sellele, et Europa koor on taevakeha sisemusest vedela ookeani läbi suuresti isoleeritud,“ ütles Matsuyama. „Seega pakub meie uurimus veel ühe tõendi, mis sisemise ookeani hüpoteesi õigsust kinnitab.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. May 2008, 10:50
Otsi:

Ava täpsem otsing