LHV: ära karda Venemaad, investeeri sinna!

28. mai 2008, 15:28

LHV maakler Madis Toomsalu ütleb oma
kommentaaris, et Venemaad ei tasu karta, sinna tuleks hoopis raha
paigutada.

Maailma aktsiaturgudel valitseva ettevaatliku meeleolu taustal on rõõmustav, kui leidub kohti, mis oma positiivsuses teistest eristuda suudavad. Siinkohal on heaks näiteks idanaaber, kus kümne järjestikuse tõusupäeva järel saavutas Venemaa börsiindeks oma ajaloolise rekordtaseme. Õhku jääb vaid küsimus, kas tegemist on ajutise puhanguga üldise optimismilaine taustal või peituvad aktsiate kõrgemale liikumise taga fundamentaalsed põhjused?

Kahtlemata on Venemaal praegu huvitavad ajad ning majanduse käekäiku peegeldav börs naudib mitmete soodsate faktorite koosmõju. Globaalselt on investorite usku helgemasse tulevikku taastamas uudised nii Saksamaalt, Prantsusmaalt ja Jaapanist, aga ka põhiliseks mureallikaks peetud USAst. Aktsiaturgudele tuli meeldiva üllatusena, et kõigi eeltoodud suurriikide majandused on esimeses kvartalis kasvanud kiiremini, kui analüütikud olid oodanud.

Venemaa enda majanduse tugevus ei vaja tõestamist, stabiilset kasvu on nauditud viimased üheksa aastat ning ligi 7%-list majanduskasvu on prognoositud ka lähiaastateks. Lisaks tõstis Venemaa majandusministeerium käesoleva aasta majanduskasvu ootusi ajal, mil maailmas valitsesid kõige pessimistlikumad meeleolud ning mõnel pool kardeti lausa globaalset majanduslangust.

Eelarve ja kaubandusbilansi ülejäägid, rekordite lähedal püsivad valuutareserv ning stabilisatsioonifond on ühelt poolt nafta- ja gaasihindade tulemus, teisalt ei saa eitada majanduse suunamiseks tehtud õigeid otsuseid. Putini taktikepi all on nauditud kiiret arengut ning kas see on saavutatud tänu presidendile või tema kiuste, jäägu juba lugeja otsustada.

Vaadates mööda Lääne suhtumisest Putinisse ning presidendivalimistesse, on investorite seisukohast kõige olulisem majanduslik stabiilsus. Siinkohal usutakse, et riiki juhtiv paarisrakend suudab seda hoida ning punkti i-le pani moodustatud valitsus, kus rahandusministriks jäi investoritele meelepärane Aleksei Kudrin.

Kui juurde lisada presidendi ja peaministri programmilistes kõnedes välja öeldu, et riigi peamiste prioriteetide hulka kuuluvad muuhulgas finantsreformid ning naftatööstuse maksude alandamine, tõusis investorite kindlus Venemaa majandusliku tuleviku osas. Riskikartlikkus vähenes ning välisraha sissevool kasvas, mille koosmõju kergitas ka börsiindeksi uutesse kõrgustesse.

Kuigi oleks naiivne loota, et kõik kõnedes lubatu ka õigel ajal teoks tehakse, on tähelepanu pööramine reaalsetele valupunktidele positiivne märk. Skeptikuid on Venemaa suhtes rohkesti, kuid seni ei ole neile rõõmustamiseks põhjust antud. Loodetavasti suudetakse sama joont hoida, sest välisinvestorid kardavad enam skandaale ning presidendi ja peaministri omavaheliste suhete jahenemist, mis võiks pärssida reformide kiiret läbiviimist.

Teine tähtsam majandust ohustav tegur on pead tõstev inflatsioon. Kuigi nafta ja globaalse toiduainete hinnatõusu suhtes ei saa Venemaa ise midagi ette võtta, on riigi võimuses valitsussektori kulutuste kontrolli all hoidmine. Täiendatud pakett inflatsiooniga võitlemiseks on valitsusse ka saadetud, kuid sellest hoolimata võib hinnatõus tänavu ja järgmisel aastal ulatuda kahekohalise numbrini. Hinnatõusu ohjeldamiseks on kahel korral tõstetud intressimäärasid, kuid kuna esikohale on seatud mõistlik majanduskasv, on eesmärgiks õige tasakaalu leidmine majanduse edenemise ning inflatsiooni vahel.

Õnneks tõuseb inimeste sissetulek hinnatõusust kiiremini ning palkade prognoositud kahekordistumine järgmise nelja aasta mõjub soodsalt tarbimisele. Ostujõu tõus laiendab keskklassi kuuluvate perede ringi, suurendab ettevõtete kasumeid ning mõjub positiivselt aktsiahindadele.

Osaliselt on tõusvad aktsiahinnad eeltoodud tegureid juba kajastamas, kuid tulevikku vaatavatel investoritel pole hilja Venemaa aktsiaturgudele investeerida. Pärast järsku tõusu on lühiajaline kasumivõtt reaalne, kuid selle järel võib eeldada trendi jätkumist ning uute rekordite löömist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. May 2008, 11:06
Otsi:

Ava täpsem otsing