Prantsusmaa jagab Eesti energiamuret, toetab impordipiiranguid

30. mai 2008, 12:28

Juulikuust Euroopa Liidu eesistujariigiks
saava Prantsusmaa peaminister Fran?ois Fillon ütles täna Tallinnas, et jagab
seisukohta, et elektrienergia importimisel kolmandatest riikidest peavad needki
riigid arvesse võtma heitmekvoote.

Filloni sõnul leiab Prantsusmaa nagu Eesti, et piiridel tuleb kasutusele võtta mehhanism, mis erisused korrigeeriks. „Üheltpoolt on sellel majanduslik tähendus, kuid teisalt on see nõue võimalus maailma ülejäänud riikidele läbirääkimistel survet avaldada,“ et need tuleval aastal Taanis Kopenhaagenis toimuval kliimakonverentsil samuti Euroopa Liidu kliima-algatustega liituks, ütles Fillon pärast kohtumist peaminister Andrus Ansipiga.

Ansipi sõnul olid kliima ja energiaküsimused peaministrite kohtumise keskseteks teemadeks. „On hea, kui meie partnerid on teadlikud meie probleemidest,“ ütles Ansip ja kordas üle Eesti mure, et kui tulevikus peaks Eesti elektritootmiseks kogu CO2 kvoodi oksjonilt ostma olukorras, kus Venemaalt võiks piiranguteta elektrit importida, ei oleks Eesti elektritootja konkurentsivõimeline.

Ansip lisas, et perspektiivis tahab Eesti oma elektritoomise portfelli mitmekesistada ning 25-30% elektrienergia vajadusest katta tuumaelektrijaamades toodetud elektrienergiaga.

Kommenteerides Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy mõtteavaldust, et kütuse hinna tänase järsu tõusu juures tuleks mootorkütuse käibemaks külmutada, ütles Fillon, et tegemist pole ajutise kriisi vaid strukturaalse muutusega – nafta hind jääb kõrgeks – millele tuleb leida strukturaalne lahendus: suurendada kokkuhoidu, taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia hulka ning arendada tuumaenergeetikat. Filloni sõnul tahab Prantsusmaa maksuteemat siiski Ülemkogu tasandil arutada. Sinnamaani tuleks aga aidata nende kutsealade inimesi, keda kütuse hinnatõus kõige rängemalt mõjutab (Prantsusmaal kestab juba mitu nädalat kalurite streik).

Pärast kohtumist peaminister Andrus Ansipiga oli Prantsusmaa peaministril kohtumine Riigikogu esimehe Ene Ergma ning parlamendi Euroopa Liidu asjade komisjoni ja väliskomisjoni liikmetega.

Prantsusmaa peaministri Fran?ois Filloni visiidi eesmärk oli tutvustada Prantsusmaa ELi eesistumisaja tegevusplaane.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. June 2008, 14:45
Otsi:

Ava täpsem otsing