Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA I: Läbipaistvad hambaklambrid

02. juuni 2008, 20:26

1958. aastal kirjutas USA president Dwight
Eisenhower alla seadusele, millega loodi USA rahvuslik aeronautika ja
kosmoseadministratsioon – NASA. Algusest peale on NASA tegevus ulatunud
kaugemale kosmosesõidukite ehitamisest.

Seaduse järgi pidi NASA uurimistegevus olema kõigi inimeste hüvanguks ning pole kahtlustki, et agentuur on selle ülesandega hakkama saanud.

Kuigi Kuu peale on oma jalaga saanud vaid mõned vähesed, pole igapäevaelus võimalik NASAga seotud tooteid vältida. Koostöös erinevate firmade ja uurimisrühmadega on välja töötatud terve rida uusi tehnoloogiaid ja tooteid, mis muudavad kõigi igapäevaelu. Nii on NASA projektidest kasu saanud tervishoid, turvaseadmed, side ja isegi meelelahutustööstus. NASA seisab 6300 USAs välja antud patendi taga.

Alates 1976. aastast on NASA avaldanud nimekirju kõigist lahendustest, mis on jõudnud kommertsrakenduseni. Täpsema ülevaate saamiseks tasuks üles otsida NASA poolt kirjastatav ajakiri Spinoff. Kindlasti tuleb ära märkida südamestimulaatorid, jõusaalides kasutatavad masinad ja satelliitraadio. Kõigi nende toodete taga on NASA ideed ja innovaatilisus. Nii mitmegi igapäevase toote puhul pole raketiteadusega suurt pistmist. Howstuffworks tegi neist väikese ülevaate:

Nähtamatud hambaklambrid

Kui tavaliselt seostatakse hambaklambreid läikiva metalliga, siis kosmosetööstusel oli oma osa selles, et 1987. aastast on maailmas olemas ka läbipaistvad hambaklambrid.

Neid toodetakse poolläbipaistvast polükristallilisest alumiiniumoksiidist ning firma Ceradyne töötas need välja koos NASA keraamiliste materjalide uurimiskeskusega ning töö eesmärgiks oli leida materjal infrapuna antenni tarbeks.

Samaaegselt töötas teine firma Unitek uut tüüpi hambaklambrite kallal, mis oleks kenamad ega asendaks naeratust särava metalliläikega. Ilmnes, et antennide jaoks mõeldud materjal sobiks hambaklambrites kasutamiseks ning sündinud oligi materjal läbipaistvate hambaklambrite jaoks. Tänaseks on neist saanud ortodontia valdkonnas üks menukamaid tooteid.

Loe edasi: Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA II: Kriimustuskindlad prilliklaasid

Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA III: Mandritevaheline telekommunikatsioon

Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA IV: Juhtmevabad tööriistad

Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA V: Sisetallad

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. July 2008, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing