Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tuglas ja kaasaegsed ilmutavad end Viinistul

Ülle Hallik 06. juuni 2008, 00:00

Friedebert Tuglase abikaasa Elo päevaraamatutele tuginev lugu räägib loo kirjanikust, kes 1950. aastate alguses põlu alla pandi ja hiljem ausse tõsteti, inimestest ja absurdsest ühiskonnast tema ümber.

"Mulle on need alati meeldinud, sest mulle sümpatiseerivad iroonilised inimesed, kes ka kõige raskematel aegadel suudavad säilitada külma pea ja vaimukuse," ütleb Andrus Kivirähk.

Just seda leidis ta Elo Tuglase päevaraamatutest, mida lugedes küpseski kohe mõte neist kunagi kirjutada näidend, mis oleks väga naljakas ja ühtlasi ka väga valus. Kui R.A.A.A.M. pöördus kirjaniku poole palvega luua näitemäng Eesti kirjandusloost, avaneski juhus idee teoks teha.

Lisaks Tuglasele figureerivad näidendis teised tema kaasaegsed suurkujud nagu Aadu Hint või Eduard Hubel, väga sügavat kirjanduse tundmist see vaatajalt aga ei eelda.

Kivirähk ei eita, et teadmised tulevad alati kasuks ja et hea kirjandusloo tundmine võimaldab tabada mingeid väikseid nüansse. Esmatähtis see aga pole.

"Ma olen alati katsunud kirjutada nii, et iga teatrikülastaja saaks kätte täieliku elamuse, mitte mingeid eriti erudeeritud siseringile mõeldud vigurikesi," lubab autor.

Lühidalt kokku võttes on see lugu Tuglasest, kes 1950. aastate alguses põlu alla pandi ja hiljem jälle au sisse tõsteti. Samuti inimestest, kes sel väga keerulisel perioodil tema ümber tiirutasid, ning absurdsest ühiskonnast, milles Tuglas oli sunnitud elama.

Mängivad Jaak Prints (NO99), Raimo Pass (Draamateater), Egon Nuter, Kleer Maibaum, Gert Raudsep (NO99) ja Maria Soomets.

Loo lavastab Ingomar Vihmar, kellega R.A.A.A.M. eelmisel suvel tõi välja Mart Kivastiku näidendi "Eesti asi" ning kellega töötamine MTÜ juhataja Märt Meose sõnul hästi sobis.

Meos lisab, et "Eesti asja" näeb üheksal korral selgi suvel.

Lisaks neile on ettevalmistamisel Uku Uusbergi ja Urmas Lennuki "Vahepeatus", mille esietendus Hüüru mõisas on planeeritud 20. juulile.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:54
Otsi:

Ava täpsem otsing