Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Marsi pinnas ajas Phoenixi segadusse

09. juuni 2008, 11:25

Mingil põhjusel pole maandur Phoenixi poolt
võetud Marsi pinnaseproovid mahtunud aparaati, mis pidi pinnase koostist
analüüsima hakkama. Teadlased püüavad välja mõelda, miks.

Phoenixilt Maale läkitatud fotol on selgelt näha pinnaseproov, mis on jäänud pidama maanduri pardal asuva ahjuukse ette, kirjutas BBC.

Võimalik, et pinnas oli liiga klompis, selleks, et gaasianalüsaatorisse mahtuda. Esmalt pidi pinnaseproovi ahjus kuumutatama, saamaks teavet, kas pinnases leidub vett ning millistest mineraalidest see koosneb.

Raskus ilmnes kohe esimese prooviga, mille Phoenixi 2,4-meetri pikkune robotkäsi võttis. Enne seda oli robotkäsi peamiselt tegelenud kaevamisharjutustega.

Analüsaatorit kaitsev kate on ehitatud selline, et sealt mahuvad läbi vaid osakesed, mille läbimõõt on väiksem kui üks millimeeter, et lehtrit ei ummistaks suuremad tükid.

Infrapunaandur, mis peaks registreerima kõik materjali, mis lehtrist läbi käib, ei registreerinud aga midagi. Seega pole analüsaatorisse justkui jõudnud mingit materjali.

Nüüd on Phoenixi-missiooniga seotud teadlastel ja inseneridel peamurdmist, mida järgmisena peale hakata.

St Louisis asuva Washingtoni ülikooli teadlane Ray Arvidson ütles, et ilmselt on pinnas liiga klompis ning selles ei leidu piisavalt sobivaid terakesi.

„Tulevikus võib mõelda sellele, et pinnast enne robotkäega ülestõstmist veidi töödelda, et pinnas mureneks, seejärel saaks analüsaatorisse panna väiksemaid koguseid.“

25. mail Marsi põhjapooluse piirkonnas maandunud Phoenix on saatnud Marsilt fotosid roostevärvi siledatest lagendikest, mis on veidi muhklikud. Teadlaste arvates on pinnase lainelisuse põhjuseks pinna all asuvad vesi ja jää, mis kokku tõmbudes ja paisudes pinna on muhklikuks muutnud.

Novaator on Phoenixi käekäigust Marsil varem kirjutanud: Sidehäire rikkus Phoenixi teise tööpäeva

PILT: Phoenix maanduski otse jääle?

Phoenixi esimesed ülevõtted Marsist GALERII

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. December 2008, 13:13
Otsi:

Ava täpsem otsing