Kuuse: tahaksin võimatut - et võidaks vana Otto ja Rootsi elegantne ründemäng...

Martin Hanson 10. juuni 2008, 08:31

Spordikommentaator Lembitu Kuuse
leiab, et, kui hakata mõtlema tiitlikaitsja Kreeka ja Rootsi mängu peale, hakkas
esimesena kummitama tuhandeid kordi erinevas kontekstis korratud banaalsevõitu
tõde - kui meeskond võidab, on võitjad mängijad, kui aga meeskond kaotab, on
süüdi treener.

"Kreeka jalgpallikoondise puhul aga räägitakse igal juhul kõigepealt treenerist. Muidugi on seal palju kogenud heal rahvusvahelisel tasemel ja korralikes klubides leiba teenivaid pallimehi, aga üleilmse tähelepanuga neid just ei hellitata. Samal ajal "keiser Otto", augustikuus 70aastaseks saava sakslasest peatreener Otto Rehhageli teeneid neli aastat tagasi kreeklaste Euroopa meistritiitli võitmisel ei saa ilmselt kuidagimoodi ülehinnata. Just see mees oli ja on Kreeka koondise edu arhitekt. Tema surus läbi oma läbi ja lõhki professionaalse koondise tegevusmudeli. Arvata võib, kuipalju vaenlasi võis ta endale Kreeka jalgpalli juures olevates rikastes ja ilusates koguda, kui näiteks lõpetas rõõmsad sponsorite ja VIP-idega treeninglaagrid ning ühisväljasõidud võistlustele. Aga Otto astus kindlameelselt oma teed. Kuni EM-tiitlini välja! Nagu valdav enamus tipptreenereid ei olnud Rehhagelgi mängijana superstaar. Aga treenerina? Kaheksakümnendate algul, olles teist korda Bremeni Werderi peatreener, tõi ta klubi teisest liigast seitsme aastaga Bundesliiga meistriks, korrates seda saavutust hiljem veel nii Werderi kui ka Müncheni Bayerni ja Kaiserslauteniga. 1992. aastal tüüris ta Bremeni Euroopa karikavõitjate sarja võitjaks. Oli ja vahest ongi jäänud Bundesliiga ainsaks treeneriks, kel oli lauasahtlis eluaegne leping! Aga otsis temagi uut ja huvitavamat. Kui ta 2001. aastal Kreeka koondise peatreeneriks asus, oli debüüt šokeeriv - 1:5 tuli vastu võtta kaotus Soomelt... Natuke ameerika mägede moodi on Rehhageli karjäär Kreeka koondisega kulgenud. Kreeka rahvuskangelaseks tõusis oma vanusest tublisti noorem välja nägev sakslane Portugalis finaalivõiduga Portugali üle Euroopa meistritiitli võidu järel. 2006. aasta MM-turniirile Euroopa meistrid ei pääsenud. Tänavuste Euroopa meistrivõistluste valikturniiril võideti oma grupp ning koguti rohkem punkte kui keegi teine kogu valikturniiril. Ja siis kaotati kodus Türgile 1:4... Nüüd võiks siis oodati taas laineharjale jõudmist? Kreeka koondise mäng võib tunduda igav - saksa ordnung valitseb kuumaverelisi kreeklasi. Aga - tulemus maksab. Või nagu on kombeks meie kandis öelda - ega ilu ei panda padaje," sõnas Kuuse.

Kuuse sõnas veel, et Otto Rehhageli kümme aastat noorem Rootsi kolleeg Lars Lagerbäck ei saa nii hiilgava teenistuselehega kiidelda, aga koondise juures on kümne aasta jooksul üpris edukat karjääri teinud. MM-finaalturniirile jõuti nii 2002. kui ka 2006. aastal, ka eelmisel EM-turniiril.

"Aga pigem on suured staarid ikka Rootsi mängijad. Vanim mees, 36ne Henrik Larsson on kogu selle sajandi teatanud oma koondisekarjääri lõpetamisest - ning ikka ja jälle kuningriigi eest välja tulnud. Igal juhul on Feyenoordi, Glasgow Celticu ja Barcelona eest edukalt väravaid löönud Larsson taas rivis. Ja muidugi 26-aastane, sageli isetsev koondise kroonijuveel Zlatan Ibrahimovic, kelle suhted koondise treeneritega ka aeg-ajalt keerulisteks kujunenud. Aga selge see, et Malmös Bosnia ja Hertsegoviina päritolu peres sündinud Rootsi number 10 platsil ära ei kao ega nägemata ei jää. Muide, Milano Interi ründaja pikkus on meeter 94 sentimeetrit. Rootsi staaride nimekirja võiks loomulikult pikendada - kas või ründajad Johan Elmander Toulousist, Marcus Allbäck FC Copenhagenist, Markus Rosenberg Bremeni Werderist, paljudes suurklubides mänginud keskväljamees Frederik Ljungberg (West Ham United) või väravavaht Andreas Isaksson, kellel küll Manchester Citys mängupraktikat viimasel ajal vigastuste tõttu nappinud," lisas Kuuse.

"Mis siis jääb peale? Kas võidavad mängijad või kaotab treener? Või võidab taas treener? Kas suudavad rootslased "keiser Otto" murdumatuid kaitseliine murda? Suhteliselt pikkade kreeklaste pealöögid alati ohtlikud. Ärgem unustagem, et just peaga lõi Angelos Charisteas nelja aasta eest Portugalile finaali ainsa ja otsustava värava," sõnas kommentaator.

"Ise tahaksin võimatut - et võidaks vana Otto ja Rootsi elegantne ründemäng..." kinnitas Kuuse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. June 2008, 13:55
Otsi:

Ava täpsem otsing