Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Soomes ootab betoneerimist 4,5 km gaasitoru

10. juuni 2008, 14:07

Kotkasse Mussalo sadamasse toodi rongidega
pühapäeval ja esmaspäeval Venemaalt esimese partiina 4500 m pikkuses torusid
Läänemere gaasijuhtme jaoks, kirjutab Helsinkin Sanomat.

“Jah, rongid on juba siin,” ütles esmaspäeva hommikul Prantuse-Soome ühisfirma Eupec esindaja Franca Harlé. Eupec on gaasitorutoru ehitaja Nord Streami allhankija.

Peamiselt Vene-Saksa Nord Streami kavandatav gaasitoru peaks paiknema 1200 kilomeetri pikkuses mööda Läänemere põhja.

Eupec plaanib alustada tehase ehitustöid märtsis. Läänemere toru keskkonnahinnang aga valmib alles jaanuaris ja seejärel peab veel saama load viielt Läänemere riigilt.

Praegu uuritakse, kas Kotkasse rajatav betoneerimistehas vajab eraldi keskkonnamõjude hinnangut, enne kui antakse ehitusluba. Kagu-Soome keskkonnakeskuse üleminspektor Antti Puhalainen ütleb, et nüüd tehakse kindlaks ka see, kas kattekihitehase ehitamine on osa Läänemere gaasitoru ehitustöödest või mitte.

Torude ladustamisse keskkonnakeskus sekkuda ei või, aga kui luba ei tule, siis on torud vales kohas. Seega ennetab ettevõte oma tegevusega luba omal riisikol.

Torude ladustamisele on Kotka linn 15. mail loa andnud. Samuti on kaebetähtajad juba lõppenud, ütleb linna ehitusinspektor Vesa Yrjönen.

Kotkas betoneeritakse 500kilomeetrine torustik, mis lastitakse laevadele Soome sadamate kaudu ja lastakse vette Viiburi lahe ja Helsingi vahel, ütleb Kotka äritegevuse juht Risto Virtanen. Tema ütluste järgi on ka Hanko sadamasse planeeritud torudele vaheladu, kus väiksemad laevad viivad torusid otseselt toru vette laskmist teostavale alusele.

Läänemere põhja lastava kahe paralleelse torujuhtme kattekihi paigaldustööd kestavad kokku umbes neli aastat. Virtanen pakkus, et toru merre laskmise eest vastutav laev suudab merre lasta umbes 3 kilomeetrit toru ööpäevas ehk siis kokku 1200 kilomeetri pikkuse Läänemere toru paigaldamiseks kuluks umbes 400 ööpäeva.

Kotka linn on Virtaneni sõnade järgi rentinud Eupecile torude ladusamisalad Mussalo sadamas neljaks aastaks. Ettevõttel on võimalus pikendada vajaduse korral üürilepingut. Kattekihitehasel on 50aastane leping. Krunt võidakse kattekihi paigutamise järel võtta kasutusele mingil muul otstarbel.
Esmaspäeval saabus Kotkasse umbes 370 toru ja ülejäänud umbes 1500 toru tuuakse Soome selle suve jooksul.

Torude toomine Kotkasse rikub roheliste erakonna esindaja Heidi Hautala arvates rahvusvahelisi lepinguid. „Gaasitorude enneaegne toomine tähendab praktikas ehitustööde alustamist. See on selgelt konfliktis Espoo lepinguga,“ väitis Hautala. „Espoo lepingu järgi peavad osapooled kindlaks tegema, et keskkonnamõjude hinnang tehakse enne otsuse tegemist asjades, mis on seotud suurte nafta- ja gaasitorudega.“

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. June 2008, 14:05
Otsi:

Ava täpsem otsing