Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

NASA plaanib Kuu tolmust valmistada hiigelteleskoobi

11. juuni 2008, 14:11

NASA teadlased plaanivad Kuu tolmust
ehitada hiiglasliku odava Kuul asuva teleskoobi, mille abil oleks lihtsam
avastada uusi eluks sobilikke planeete või leida märke maavälisest elust.

NASA teadlased töötasid välja lihtsa ja odava meetodi, mille abil saab Kuu tolmu muuta betooni-sarnaseks materjaliks. Seda uut materjali saaks klaasi asemel kasutada suurte peegelteleskoopide ehitamiseks Kuule, kirjutas Technology Review.

Teadlased valmistasid uue materjali segust, mis koosnes süsinikust nanotorukestest, epoksüliimist ning purustatud kividest, mille koostis on sarnane Kuul leiduva regoliidi koostisega. Seejärel keerutati materjali pottsepa kedra sarnasel alusel, et valmistada teleskoobi jaoks vajaliku kujuga peeglid.

90 protsendi ulatuses Kuu materjalist koosnev teleskoop tähendaks, et Maalt tuleb kohale toimetada oluliselt vähem materjali ja seadmeid, seega ei limiteeriks rakettide kandevõime enam niivõrd võimaliku Kuule valmistatava teleskoobi suurust, ütles Goddardi kosmoseuuringute keskuse teadlane Peter Chen, kes uue materjali kallal töötab.

Teleskoobi võimsus on võrdeline tema peegli suurusega. 2013. aastal kosmosesse saadetava James Webb’i kosmoseteleskoobi peegli läbimõõt on kuus meetrit, see on suurim kosmosesse saadetud teleskoop. Cheni sõnul võiks uue meetodiga ehitada Kuule koguni 50-meetrise läbimõõduga peegleid. Selliste peeglitega varustatud teleskoopide abil saaks vaadelda kaugeid universumi soppe, leida Maa-sarnaseid planeete ning otsida maavälist elu.

Ekspertide sõnul on Kuu astronoomiliste vaatluste jaoks ideaalne paik. „Kuul ei ole atmosfääri, mis raskendaks vaatlusi, ning lisaks on Kuu suurtele teleskoopidele hiiglaslik ja stabiilne platvorm,” ütles Chen.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2008, 14:16
Otsi:

Ava täpsem otsing