Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kütusefirmad WIG20-s

12. juuni 2008, 19:02

Tänase artikliga alustame artiklite
seeriat, mis tutvustab Varssavi börsi kvaliteetaktsiate indeksisse WIG20
kuuluvaid firmasid. Nende 20 ettevõtte aktsiatega kauplemine moodustab
keskmiselt 78% kogu börsi käibest ja nende väärtus 12% turu kapitalisatsioonist.

Kokku on Varssavi põhiturul noteeritud 337 firma aktsiad. Nende numbrite omavaheline võrdlus iseloomustab hästi indeksisse kuuluvate aktsiate väga head likviidsust. Käesoleva aasta esimeses kvartalis andsid 5 kõige likviidsemat aktsiat (KGHM, PKO, TPSA, Pekao ja PKN Orlen) kokku 51% kogu turu käibest. Kuigi kapitalisatsioonilt on turu suurimad firmad välismaised (UniCredit, CEZ ja Bank Austria Creditanstalt) kuulub WIG20 koosseisu vaid üks aktsia, mille kodubörs ei ole Varssavi – see on Tšehhi päritolu energeetikafirma CEZ. Välisfirmade väljajäämise põhjuseks on nende oluliselt madalam likviidsus

Käesolevas artiklis käsitleme kolme indeksisse kuuluvat kütusefirmat.

PKN Orlen on üks suurimaid firmasid Kesk- ja Ida Euroopa regioonis, mille põhitegevusteks on petrokeemia ja erinevate kütuste rafineerimine ning müük. Ettevõtte kõrvaltegevuste hulka kuulub pikk nimekiri mitmesugused teenuseid transpordiärist meditsiini ja spordiklubini. Orlenile kuulub eelmise aasta lõpu seisuga osalus enam kui 80 ettevõttes. Olulisemad neist on Mažeikiu Nafta (Leedu), Unipetrol (Tšehhi), ORLEN Deutschland (Saksamaa), Basell Orlen Polyolefins, Anwil S.A., IKS Solino, ORLEN Oil ning peale selle Trzebinia ja Jedlicze rafineerimistehased. Lisaks kuuluvad Orlenile kütuse jaemüügi ketid Poolas, Leedus, Tsehhis ja Saksamaal. Koduturul Poolas on firma väga tugev turuliider. Avalikult on ajakirjanduses räägitud prioriteedist laieneda agressiivselt ka Baltikumis. Lätis ja Leedus on plaanid selged ja lähiaastatel kavatsetakse avada 120 jaama ning saavutada 20% turuosa. Eestit on pressiteadetes mainitud, kuid konkreetseid plaane pole avalikustatud. Et Eesti peale mõeldakse, näitab kasvõi see, et ettevõte on oma veebilehele eestikeelse osa loonud ning seda ka aeg-ajalt uuendatakse.

Firma käive kasvas eelmisel aastal üle 20% 14 miljardilt eurolt 16,9 miljardile. Kasumi kasv oli veidi tagasihoidlikum ehk 16% - 545 miljonilt eurolt 633 miljonile. 2008. aasta esimeses kvartalis on ettevõtte käive kasvanud kolmandiku võrra 3,77 miljardilt eurolt viiele miljardile. Kasum on selle aja jooksul aga rohkem kui neljakordistunud – 39,5 miljonilt eurolt 180,9 miljonini.

PKN Orlen on Varssavi börsil oma 5,3 miljardi eurose kapitalisatsiooniga kohalike firmade seas kuues ja vabalt kaubeldavate aktsiate hulgalt (free float) kolmas pankade Pekao ja PKO järel. Selle aasta esimeses kvartalis oli ettevõte likviidsuselt viies keskmise päevakäibega 40,4 miljonit eurot. Võrdluseks – Tallinna börsi keskmine päevakäive kokku samal perioodil oli 2,5 miljonit eurot ehk 16 korda väiksem, Baltikumi keskmine päevakäive kokku ulatus esimeses kvartalis aga 4,5 miljoni euroni. Orlenile on soovituse andnud Reutersi andmetel 17 analüütikut, kellest viis soovitavad osta, üks suurendada, kaheksa hoida, kolm vähendada ja mitte ükski müüa. Aktsia hinna ja kasumiootuse suhe on viimase nelja kvartali kasumi põhjal 6,22 ja P/B 0,9 ehk ettevõtet on võimalik osta 6,22 aasta kasumi eest kalkuleerituna 2007.aasta viimase kolme ja 2008. aasta esimese kvartali põhjal. P/B 0,9 näitab, et ettevõtte turuväärtus börsil on 90% tema raamatupidamislikust väärtusest.

LOTOS on Poola kütusefirma, mis tegeleb erinevate kütuste rafineerimise ja müügiga, nn Orleni „väike vend”. Lotose gruppi kuulub 19 otsest ja kaks kaudset tütarfirmat. Ettevõttele kuuluvad Czechowice, Jaslo ja Gdanski rafineerimistehased ja kütuse jaemüügi kett Poolas. Kütuse jaemüügis loodetakse aastaks 2012 saavutada 10% turuosa. Laienemisplaane peetakse ka Baltikumi suunal. Samuti on vahelduva aktiivsusega Poola ajakirjanduses spekuleeritud Orleni ja Lotose ühinemise teemal. Mõlema oluliseks omanikuks on otse või läbi Nafta Polska S.A. Poola riik.

Firma käive kasvas eelmisel aastal 6% 3,28 miljardilt eurolt 3,48 miljardile. Kasumi kasv oli erinevalt Orlenist käibekasvust suurem ning ulatus 11,5%-ni, ehk 188 miljonilt eurolt 210 miljonile. Käesoleva aasta esimeses kvartalis kasvas ettevõtte käive poole võrra miljardi euroni võrrelduna 651 miljoni euroga eelmisel aastal samal ajal. Kasumi kasv on olnud veelgi muljetavaldavam, 78 miljonit eurot esimeses kvartalis 2008 versus 14 miljonit mullu samal ajal, ületades analüütikute ootuste konsensust 40% võrra.

Börsil jääb Lotos Orlenile turukapitalisatsioonilt ja likviidsuselt kordades alla, kuid esimese kvartali keskmine päevakäive 4,8 miljonit eurot on siiski enam kui siinsed investorid harjunud on. Lotosele on Reutersi andmetel soovituse andnud kümme analüütikut, kellest 3 soovitavad osta, kaks suurendada, kaks hoida, mitte keegi vähendada ja kolm müüa. Aktsia hinna ja kasumiootuse suhe on viimase nelja kvartali kasumi põhjal 3,86 ja P/B 0,66.

PGNiG on Poola õli- ja gaasikompanii, mille põhitegevusalaks on nafta ja gaasi otsimine, puurimine, import Poola ning müük Poolas. Samuti toodab ettevõte mitmesuguseid gaase nagu näiteks heeliumit, LNG-d ja LPG-d. Firmale kuuluvad riigi suurim maagaasi jaotusvõrk ja kuus maa-alust gaasihoidlat Poolas. PGNiG-i grupi firmad asuvad mitmetes riikides kõigis maailmajagudes – Kolumbias, Kuubas, Kongos, Gabonis, Liibüas, Alzeerias, Marokos, Egiptuses, Ghanas, Jaapanis, Indias, Pakistanis, Türgis, Kasahstanis, Venemaal, Bulgaarias, Slovakkias, Norras, Taanis, Belgias ja loomulikult ka Poolas. Kokku on kontsernil eelmise aasta lõpu seisuga 27 tütarettevõtet, 16 sidusettevõtet ning alla 20%-line osalus 14 ettevõttes. Ettevõtte suurim aktsionär on Poola riik.
Firma käive kasvas eelmisel aastal 13% 3,89 miljardilt eurolt 4,4 miljardile. Erinevalt Orlenist ja Lotosest langes PGNiG-i kasum ligi 29% 340,6 miljonilt eurolt 242,6 miljonile. Käesoleva aasta esimeses kvartalis käibekasvu trend jätkus – käive kasvas 16% 1,3 miljardilt eurolt 1,5 miljardile. Kasum arvestatuna eurodes on samuti pöördunud tõusule 219 miljonit eurot eelmise aasta 202 vastu, kuid see on põhjustatud zloti tugevnemisest euro vastu. Zlottides arvestatuna langes ettevõtte kasum 1,2%, ületades siiski analüütikute ootuste konsensust 32% võrra.

PGNiG-i turukapitalisatsiooni on 7,7 miljardit eurot, mis tähendab talle kohalike firmade arvestuses neljandat kohta. Keskmine päevakäive ulatus käesoleva aasta kolme esimese kuu jooksul 12,4 miljoni euroni, mis annab ettevõttele Orleni järel kuuenda koha likviidsemate firmade seas. Reutersi andmetel on oma soovituse andnud üheksa analüütikut, kellest kaks soovitab osta, mitte ükski suurendada, neli hoida, üks vähendada ja kaks müüa. Firma aktsia hinna ja kasumiootuse suhe on viimase nelja kvartali kasumi põhjal 29 ja P/B 1,26.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2008, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing