Saku aktsionäridel kehvad valikud

Tõnis Oja 19. juuni 2008, 00:00

Enne jaanitule ääres Originaali avamist tuleb tuhandetel Saku Õlletehase aktsionäridel otsustada, kas võtta vastu aktsiate ülevõtmispakkumine suuromanikult Carlsbergilt, sest tähtaeg läheneb pöörase kiirusega.

Valiku tegemine pole kerge, sest ükskõik, kuidas pakkumine ka ei lõpe, investorite jaoks on see kehvavõitu.

Seoses Briti õlletootja Scottish & Newcastle ülevõtmisega Carlsbergi poolt sai Taani õlletootja 75,01 protsendiga meie õlletehase suuromanikuks. Seadusest tulenevalt pidi Carlsberg (varem kuulus neile 50 protsenti suuromanikust) tegema kõikidele aktsionäridele ülevõtmispakkumise, mille tähtaeg lõpeb 26. juunil.

Ehkki Carlsberg on öelnud, et ei ole huvitatud Saku Õlletehase täielikust ülevõtmisest ja börsilt ära viimisest, võib see siiski juhtuda. Nimelt on ettevõtte institutsionaalsete aktsionäride nimekiri üsna ahtake. Suuromaniku järel on eilse seisuga suuremateks aktsionärideks Hansapank, SEB Enskilda kliendikonto ning Rain Lõhmus. Ülejäänud investoritel on alla 50 tuhande väärtpaberi. Hansapanga arvele on viimastel päevadel aktsiaid tasapisi juurde tiksunud, mistõttu spekuleeritakse, et sellele kontole korjab pank aktsiaid, mida mõned investorid on mingil põhjusel ülevõtmispakkumise hinnast mõnevõrra madalama hinnaga börsil ära müünud.

Ülevõtmispakkumise tulemus sõltub peamiselt fondide ning tuntud investeerimispankuri otsusest. Investoritele, kelle käes oli 1. juuni seisuga Saku aktsiaid enam kui miljoni krooni väärtuses, kuulus kokku 92,6 protsenti ettevõtte aktsiatest.

Ehkki ülevõtmise tulemus võib tulla üsna 90 protsendi lähedale, tundub, et nii palju kokku ei saada ja Carlsberg aktsiad jõuga ära võtma ei hakka.

Juuni alguse seisuga oli Sakul umbes 4000 aktsionäri, kellest pea kahel ja poolel tuhandel on 46 aktsiat. Need kaks ja pool tuhat aktsionäri on peamiselt 1995. aasta erastamisel osalenud, kes said toona aktsiaid hinnaga kokku 195 krooni (4,25 krooni aktsia). Praeguseks on nende aktsiate väärtus pea 9000 krooni, aga mis veel tähtsam, aastate jooksul on ettevõte maksnud dividende kokku 82 krooni aktsia ehk 46 aktsia kohta kokku 3772 krooni.

Samas on üsna tõenäoline, et fondid ja Rain Lõhmus võivad pakkumise vastu võtta. (Investeerimispankur kinnitas eile Äripäevale, et teeb otsuse nädalavahetusel.) Asi on selles, et Saku Õlletehase aktsial puudub likviidsus pea täielikult ja neil investoreil, kelle Saku aktsiate pakk ulatub tuhandetesse (nende arv oli kuu alguse seisuga 856), avaneb võimalus oma aktsiatest kergesti lahti saada.

Samas võib ettevõtte täielik ülevõtmine tõusta päevakorda kunagi hiljem, sest pole välistatud, et Carlsberg soovib Saku Õlletehase koguni sulgeda. Üleeile Baselis kohtumisel analüütikutega ütles kontserni tegevjuht Joern P. Jensen, et lähima kolme kuni viie aasta jooksul suletakse Euroopas päris mitu tehast, aga ei täpsustanud ei regioone ega tehaste täpset arvu. Bloombergi teatel on Carlsbergil Euroopas kokku 49 tehast.

Kui aga Saku Õlletehas jääb börsile, ei saa aktsionäridel ilmselt sellest investeeringust suurt sõõmu olema. Seoses alkoholipiirangutega on Saku Õlletehas oma positsiooni Eesti joogiturul kaotanud. Selle aasta esimeses kvartalis kahanes ettevõtte käive 7,4 protsenti 167,75 miljoni kroonini. A. Le Coqi käive kasvas Tartu õlletehase emafirma Olvi esimese kvartali majandustulemuste andmetel 9,3 protsendi võrra 15,3 miljoni euro ehk 239 miljoni kroonini. Alates sellest aastast ei anna Saku Õlletehas õlletootjate liidule müügitulemusi, kuid eelmisel aastal langes nende turuosa 47 protsendilt esimeses kvartalis 46,1 protsendini aasta lõpuks. Karta on, et lähikvartalid, ehk isegi aastad, tulevad ettevõttele rasked. Investoritel jääb loota, et ettevõte maksab korralikult dividende ka uue suuromaniku ajal.

Mis aga veelgi hullem. Juhul, kui Saku Õlletehas jääb endiselt börsile, muutub aktsia niigi väike likviidsus praktiliselt olematuks. Mis juhtuma hakkab, on päris hästi näha sellest, mis on toimunud Kalevi aktsiaga. Kui keegi teeb ka väga väikese tehingu, hüppab või kukub aktsia hind kuni 15 protsenti.

Seega on Saku Õlletehase aktsionärid valiku ees. Kas võtta vastu pakkumine 194 krooni (12,4 eurot) aktsia ehk sisuliselt ilma preemiata või jätta pakkumine vastu võtmata, teadmata täpselt mida tulevik toob, aga ilmselt väga helge ei saa see olema. Ehk vene muinasjuttu parafraseerides - lähed paremale, saad kohe surma, lähed vasakule, saad tundma häda ja viletsust.

Usun, et otsustada aitab Saku Õlletehase nõukogu esimees Tomas Kucinkas, kes ainsa aktsiate omanikuna ettevõtte nõukogu ja juhatuse liikmetest kavatseb pakkumise vastu võtta.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:36
Otsi:

Ava täpsem otsing