Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Arakas: meid on juba kuulda võetud

20. juuni 2008, 12:25

Uue majanduse päästmise töörühma ehk
Tarkade töötajate ideid on juba kuulda võetud, samuti on majanduse
parandamise teemadel huvitavaid diskussioone peetud.

„Meid on juba kuulda võetud, meiega on väga häid diskussioone ja kokkusaamisi peetud,“ ütles kinnisvarafirma Eften Capital tegevjuht Viljar Arakas, kelle sõnul öelda, et midagi on kohe riigikogus hääletamisele jõudmas, ei saa ja asjad on praegu tutvumise tasemel.

Arakase sõnul ei ole Tarkade töötajate riigi ideekoostajad suured sõbrad vaid pigem saadi kokku tänu investeerimispankur Kristel Kivinurm-Priisalmi eestvedamisele. „Inimesi ühendas üks mure,“ lisas Arakas. Koos käiakse juba umbes paar või kolm kuud.

Tihedamalt on asjaga seotud 7 ärimaailma tegelast: Kristel Kivinurm-Priisalm (Avaron Capital OÜ partner ja tegevjuht), IT-ettevõtja Jaan Pillesaar (Helmer Rental OÜ juhtause liige ja DSHV OÜ omanik), kinnisvaraärist tuntud Viljar Arakas (Küttemaailm OÜ), Kaido Kaljulaid (KIT Finace Europe), Ranno Tingas (Erns Young), Mihkel Kolk (Tark Co) ja Kristel Meos (Hansapank). Üldse on projektiga vähemal või rohkemal määral kokku puutunud umbes 15 inimest.

Ideedest veidi lähemalt räägib Arakas nii: „Selleks, et saavutada häid tulemusi läbi tööstuse arenduse, peab sellega kogu aeg tegelema, hästi pikk ja ajakulukas. Selleks, et saavutada tulemusi kapitali ja it-teenuste valdkonnas on vaja kujundada vastav keskkond, mis hakkab neid võimalusi ise looma ja siis peab olema inimesi, kes seda hakkavad ellu viima.“

Arakase sõnul räägivad nemad konsultatsiooni või investeerimisettevõtete eest, nii- öelda nende eest, kes teevad tööd peaga. „Ega täna ei ole veel meie selja taga suurt seltskonda ettevõtjaid, vaid me esindama rohkem iseennast,“ sõnas ta.

Tarkade töötajate riigi ideed:

* Kaasaegne riik peab motiveerima tarkade töökohtade kasvu, mitte soodustama investeeringuid maasse või tootmisliinidesse.

* Eestis peaks sotsiaalmaksu ülempiir olema ca 250,000 EEK aastas, et olla konkurentsivõimeline targa töö maksustaja.

* Valgevene firma väljamüügihind on 2 korda madalam sest Valgevene ei maksusta teabetööd.

* Tark töötaja väldib Eesti sotsiaalkindlustussüsteemi. Internetist on võimalik osta kvaliteetne ja globaalselt kehtiv tervisekindlustuspakett 15 (!!!) korda madalama hinnaga. 10 aasta neto-otseinvesteeringute kumulatiivne maht ühe elaniku kohta. Eesti 6,595 (kiirelt arenenud riik!).

* Eesti riigi suhtumine tarka töötajasse ja ettevõtetesse, kes tahavad välja mõelda uusi tooteid ja teenuseid, ei ole Lääne-Euroopa ja Ida-Euroopa riikidega konkurentsivõimeline.

* Eesti maksusüsteem ja seadusandlus ei konkureeri Euroopa riikide hulgas väliskapitali ja investorite meelitamisel, eriti targa kapitali meelitamisel.

Kuidas motiveerida riiki looma tarku töökohti? Tarkade töötajate riigi idee on järgmised:

* Sotsiaalmaksu ülempiiri kehtestamine 1.4xSKT elaniku kohta ehk 250,000 EEK aastas.

* Võimalus eraldi tööseaduse alusel töötada väljaspool riigi sotsiaalsüsteemi.

* Ülikooliharidusega noorte vabastamine sotsiaal- ja/või tulumaksust esimeseks 1-3 tööaastaks Eestis (vrdl Poola, Rumeenia), mis on sisuliselt töö õppimise aeg, mitte töö tegemise aeg.

* Tööjõumaks madalam ja sotsiaalne kaitse samuti madalam, ning maksad selle eest mida tarbid.

* Väärtpaberituludele 0%-line tulumaksumäär – kõik väärtpaberid ilma piiranguteta.

* Topeltmaksustamise vältimine.

* Eesti regionaalseks finantskeskuseks.

Kuidas kõige selle juures täita riigieelarvet?

* 1-2 aasta jooksul lisanduvad investorid ja töökohad, suureneb tarbimine, aktsiiside ja käibemaksu laekumiste maht kasvab. Maksulaekumiste vähenemine on ajutine.

* Meie hinnangul võib vajadusel puudujääki katta aktsiisi-, käibe- ja luksusmaksude suurendamisega.

* Inflatsioonihüpe on vaid ühekordne.

* Tulemuseks kasvav ja jätkusuutlik riigieelarve.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. August 2008, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing