Koppel: keegi ei oota Hispaania inkvisitsiooni!

Annika Matson 20. juuni 2008, 13:27

Investeerimispanga Evli Securities
varahalduse strateeg Peeter Koppel kirjutab aripaev.ee-le saadetud kommentaaris,
et viimase aja diskussioon nafta hinna ümber kipub üha enam võtma
montypythonlikke dimensioone.

"Viimase aja diskussioon nafta hinna ümber kipub üha enam võtma montypythonlikke dimensioone, kus „keegi ei oota Hispaania inkvisitsiooni.“ Seda suurem saab ilmselt olema üllatus, kui äkitselt musta kulla hind siiski liigub vähemalt mõnda aega ka selles suunas, millega massid hetkel arvestada ei taha. See aga võib teatud liiki investorid kohati ära ehmatada," kirjutab Koppel.

Enamus kohalikest investoritest küll ilmselt ei spekuleeri ei naftafutuuride ega ka mitte otse nafta hinnaga seotud ETF-idega (börsil kaubeldavad fondid), kuid paljudel on siiski investeeringud energiasektoris ning neid kummitab küsimus, mida nende investeeringutega sellises võimalikus kontekstis peale hakata?

Pikemat perspektiivi vaadeldes peab tunnistama, sõnas Koppel, et liigseks muretsemiseks pole põhjust.

Esiteks pole energiasektori aktsiad suutnud sammu pidada energiakandjate hinnatõusuga Kui energiakandjate hinnad on suutnud (inflatsiooniga korrigeeritult) ületada oma 70ndate lõpu tipud, siis energiasektori turukapitalisatsioon suhtes terve (USA) turu kapitalisatsiooni ei ole oma 70ndate lõpu ja 80ndate alguse tipuni veel jõudnud. See viitab sellele, et mullist või maaniast antud sektori puhul veel rääkida ei saa ning ettevõtete aktsiate hinnatasemed ja fundamentaalnäitajad ei ole oma abielu veel teps mitte lahutanud.

Teiseks viitavad energiasektori P/E suhted selgelt sellele, et turuosalised näivad siiani arvestavat oluliselt madalamate pikaajalise keskmise nafta ja maagaasi hindadega, kui need, mis hetkel on reaalsuseks osutunud.

Kolmandaks ei tasu isegi nafta hinna võimalikust korrektsioonist rääkides unustada seda, et põhjused pikemaajalise tõusutrendi jätkumiseks pole kuhugi kadunud. Odava energia ajastu on läbi.

Kõiki neid faktoreid kokku võttes eksisteeribki suhteliselt suur tõenäosus, et energiasektor, mis on energiakandjate hinnatõusust maha jäänud, liigub käesoleva aasta teisel poolaastal jõulisemalt kui energiakandjad ise.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. June 2008, 13:34
Otsi:

Ava täpsem otsing