Leedu eurovolinik ja peaminister on tülli pööranud

20. juuni 2008, 17:12

Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Dalia
Grybauskaite on 19-26. juunil oma visiidil Leedus, kuid
tavapärast ametlikku kohtumist peaminister Gedimias Kirkilasega ta ei
plaani.

Oma eelmisel visiidil 2007. aasta oktoobris nimetas ta Leedu majanduspoliitikat „peoks katku ajal”, vahendas VZ.LT.

„Riigi võlg kasvab suuremaks ja inflatsioon muudab leedukate igapäevaelu õnnetuks. Kas me oleme kriisis? Kas me oleme sõjas? Kus on poliitiline vastutus – inflatsiooni vaadatakse lihtsalt kõrvalt ega püüta seda seda kontrollida,” ütles ta tookord.

Täna meenutas Grybauskaite neid sõnu ja lisas, et „pidu muutub ainult suuremaks.”

Gyrbauskaitet loetakse üheks reaalseks presidendikandidaadiks 2009. aastal tulevatel presidendivalimistel, samas naine ise pole kinnitanud, et kavatseb kandideerida.

Grybauskaite sõnul on Leedu valitsust mitu korda hoiatatud võimalike probleemide eest.

„Alati on olemas väljapääs. Vaja on vaid kompetentsust ja poliitilist tahet. Kas meil on piisavalt neid kahte? Tehke ise järeldused. Te näete seda iga päev poodides. Valitsusel on praegu veelgi raskem, sest lähenevad uued valimised,” oli volinik kriitiline.

Volinik lisas, et ta informeeris juba kaks aastat ja ka aasta tagasi Leedu valitsust sellest, mida tuleks ette võtta. Nüüd peab tegusid tõenäoliselt tegema hoopis uus valitsus.

Peaminister Kirkilase pressiesindaja Nemira Pumprickaite ütles, et eurovolinik ei ole informeerinud peaministrit enda visiidist ega palunud ka kokkusaamist. Praegu on peaminister Brüsselis ja järgmise nädala algul suundub riigijuht Hispaaniasse.

“Kui Grybauskaite sooviks, leiaks Kirkilas aega” ütles Pumprickaite.

Pärast seda kui eurovolinik 2007. aasta märtsis ütles, et Leedu on unustanud võimaliku euroga liitumise 2010. aastal, nimetas Kirkilas seda politiseerituks väljaütlemiseks.

„See on kummaline, et suurem osa eurovoliniku kriitikast läheb Leedu pihta. Ma leian, et see pole õige. Eurovolinik peaks tähelepanu pöörama kõigile riikidele, mitte ainult Leedule. Ma leian, et selline positsioon pole õige, kui ta just ei kavatse hakata osa võtma Leedu poliitikast,” ütles Kirkilas toona, lisades, et voliniku kriitika on veidi tuisupäine, mis ei ole Euroopa Komisjoni liikmele sobilik.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. June 2008, 17:10
Otsi:

Ava täpsem otsing