Teaduse abil üliinimeseks III

25. juuni 2008, 12:21

4. Regeneratsioonivõime

Väiksemaid haavu suudab inimese keha täiuslikult parandada, suurematest haavadest jäävad armid, kaotatud kehaosi taastada on aga võimatu. Kas ka tulevikus?

2005 lõikas poemüüjana töötav Lee Spievack kogemata maha oma sõrmeotsa, demonstreerides kliendile, kuidas mudellennuki mootorit käsitleda ei tohi. Selle ebaõnne kompenseeris Spievacki vend, kes uuris kudede taastamist. Ta soovitas vennal katsetada uut tehnoloogiat, mis seisnes haava katmises sea põiest eraldatud ainest valmistatud pulbriga.

See pulber sisaldas rakuvaheainet ehk rakuvälist maatriksit, mis koosneb eelkõige kollageenist ning ei sisalda seetõttu rakke. Koostöös tüvirakkudega suudab see aine näiteks inimese loodetes kasvatada kõike alates südameaortidest ja lõpetades varvastega. Seega võiks haavade töötlemine rakuvaheainega luua raami, millest lähtuvate signaalide mõjul hakkavad rakud jagunema, diferentseeruma ning spetsiifilist kehaosa üles ehitama.

Haavad ei kasvaks kinni küll silmapilkselt, kuid mõne aja jooksul võiks see siiski juhtuda. Spievacki sõrmeots koos küünega kasvas tagasi juba nelja nädala jooksul peale pulbri kasutamist.

5. Võime muutuda nähtamatuks

Tokyo ülikooli teadlane Susumu Tachi töötab tehnoloogia kallal, millest võib tulevikus saada üks inimkonna suurimatest leiutistest. Tachi valmistas „nähtamatuks tegeva” mantli, kasutades inimese taha jäävat ümbrust filmivat kaamerat. Kaamera pilt saadetakse mantli eesosas olevale ekraanile, luues nähtamatuse illusiooni.

Et pilt tunduks usutav, tuleb rakendada tõeliselt keerukat teadust. Kaamera poolt saadetud pilt kuvatakse spetsiaalsel materjalil, mis koosneb tuhandetest kujutise püüdmiseks disainitud helmestest. Nende abil paistab pilt ka ruumiline.

Tachi kujutluses võiks tehnoloogiat tulevikus kasutada näiteks lennukikabiinide põrandatel, et piloot saaks näha enda alla, või siis kirurgikinnastel, et arstid näeksid läbi oma käte. Ajakiri Time nimetas meetodi üheks 2003. aasta parimaks leiutiseks ning ennustas, et turule võiks see jõuda 2008. aastaks. Seega võtab tehnoloogia väljatöötamine arvatust kauem aega, kuid peagi võib selle rakendusi juba kohata, ja loodetavasti mujal kui sõjatööstuses.

Teaduse abil üliinimeseks I

Teaduse abil üliinimeseks II

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2008, 12:18
Otsi:

Ava täpsem otsing