Üle veerandi riigikogulastest ei oma mingeid väärtpabereid

Hille Tressum 25. juuni 2008, 19:10

Riigi teataja poolt täna avaldatud
ametiisikute majanduslike huvide deklaratsioonist selgus, et üle veerandi
riigikoguliikmetest ei oma aktsiaid ega muid väärtpabereid.

Ametiisikute deklaratsioonis on muuhulgas info ka selle kohta, kui palju keegi aktsiaid või muid väärtpabereid omab. Sinna alla kuuluvad ka pensionifondid. Lähema uurimise käigus tuli välja, et üle veerandi riigikogu liikmetest ei oma aktsiaid, osakuid, väärtpabereid, ega pensionifonde. Neid liikmeid, oli tervelt 33.

35 riigikogu liikmel olid vaid pensionifondid. Ülejäänutel, ehk siis 101 riigikogu liikmest 33 omab aktsiad. Osa neist omab lausa mõlemaid.

Vaieldamatult suurim aktsiate omanik riigikogus on Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart Laar. Talle kuuluvaid aktsiaid ja osakuid võib lausa geograafiliselt kaardistada. Nimelt kuuluvad mehele Gruusia panga (Bank of Georgia JSC GDR) 410 osakut, väärtusega 86 370 krooni. Samuti kuuluvad riigikogulasele Bulgaaria kinnisvara investeerimise fondi ( Bulgarian Real Estate Inv Fund) 17900 osakut, väärtuses 229 141 krooni. Pikast nimistust võib veel välja tuua Franklin Mutual European Fundi osakud, millest Laarile kuuluvad 892,118 osakut väärtusega natukene üle 250 000 krooni. Ning IPC Real Estate FRN EUR kolm väärtpaberit, mille väärtus ulatub üle 445 000 krooni.

Ka Lembit Kaljuvee on kindlustanud oma tagala omades S2 RUC SF2 osakuid, väärtuses 1 425 000 krooni ning SEB Rahaturu Fondi osakuid väärtuses üle poole miljoni krooni. Siinkohal tuleks ära märkida, et lisaks eelnevale kahele kuulub Kaljuveele veel ka 1000 aktsiat AS Kunda Transis, mille väärtus küündib 2,3 miljoni kroonini.

Riigikogu liige Kalev Kallo on panustanud Eesti Telekomi aktsiatesse, soetades neid 470 tükki, väärtuses üle 55 tuhande krooni. Samuti kuulub mehele Saku Suurhalli 1 C aktsia, mille tagasihoidlik väärtus ei küüni kümnest kroonist kõrgemale. Samuti on mehel SEB Aktiivne Pensionifond, mille väärtus ulatub üle 200 000 krooni. Kallo on investeerinud ka Danske Trans Balkan Fund fondi, omades osakuid väärtuses üle 140 000 krooni.

Avalikkuse tähelepanuta jäänud riigikogulane Ene Kaups, on panustanud nii pensionifondi, kui ka Tallink Gruppi aktsiatesse. Omandades viimaseid 2604 tükki, väärtusega üle 26 000 krooni.

Tallink Gruppi aktsiatesse on panustanud ka skandaalimaiguline poliitik Jaan Kundla, kes on soetanud endale küll eelnimetatust mõnevõrra vähem Tallink Gruppi aktsiatest, kuid asi seegi. Kundlale kuulub 272 aktsiat, väärtusega 4193 krooni. Lisaks sellele on mees investeerinud ka Olympic Entertainment Groupi (OEG) aktsiatesse, soetades viimaseid 1300 tükki, väärtuses 55 326 krooni.

Reformierakondlasest riigikogulane Jürgen Ligi on lisaks pensionifondile panustanud ka Aasia indeksile, väärtusega üle 226 000 krooni.

Paistab, et Enn Pandi juhitud Tallink Grupp on kujunenud investeerimishuvilistest riigikogulaste seas väga populaarseks börsiettevõtteks. Nimelt on Tallinki aktsiaid soetanud ka noor poliitik Kalle Palling. Pallingule kuulub 90 Tallinki aktsiat väärtusega alla tuhande krooni. Lisaks Tallinkile on noormehe huvi äratanud ka kinnisvara ettevõte Arco Vara, kus talle kuulub 340 aktsiat väärtusega 3400 krooni. Riigikogulane on endale soetanud ka SEB Progressiivse Pensionifondi osakuid.

Showmehest riigikogulasele Aivar Riisalule, kes kõva poliitika kõrvalt juhib ka oma telesaadet on samuti panustanud Tallink Gruppi. Riisalule kuulub 1792 ettevõtte aktsiat. Lisaks Tallinki aktsiatele kuulub mehele ka AS Hansabalti lihtaktsiad väärtuses üle 14 miljoni krooni. Riisalu pole unustanud ka pensionifondi, mis kerkib tal Hansapangas.

Endine rahvastikuminister ning luuletaja Paul- Erik Rummo on panustanud nii Tallink Gruppi kui ka Eesti Telekomi aktsiatesse.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. June 2008, 08:30
Otsi:

Ava täpsem otsing