Tallinna harta: targad terviseinvesteeringud toovad jõukuse

Agnes Ojala 27. juuni 2008, 14:54

Täna, 27. juunil, allkirjad saanud Tallinna
hartas kinnitavad ministrid, et tervisesektor ei ole pelgalt raha kulutaja, vaid
targad investeeringud tervisesse toovad kaasa ka ühiskonna jõukuse, teatas
sotsiaalministeerium.

Sotsiaalminister Maret Maripuu sõnul on harta allkirjastamine ajalooline sündmus. „Oleme siin mitme päeva jooksul rõhutanud, et hästi toimivad tervisesüsteemid on tervise ja jõukuse alus. Nüüd vastutame selle eest, et hartas kokkulepitu saaks ka ellu viidud,” ütles minister.

„Tallinna hartat allkirjastades kinnitavad kõik terviseministrid, et meie töö on teha inimeste elu paremaks. Oleme veendunud, et hästi toimivad tervisesüsteemid on alus meie inimeste ja riikide edukuseks ja jõukuseks,” lisas Maripuu. „Rõhutame seda, et oluline on ennetustöö ja targad investeeringud tervisesüsteemi. Samuti on tähtis teistele valdkondadele nõu anda - kuidas kindlustada, et püüdlused tõesti parandavad inimeste tervist ja annavad tulemusi,” sõnas ta.

Erinevate riikide probleemid ja võimalused on erinevad. Seda enam saab hinnata harta väärtust, kuna see esindab liikmesriikide ühiseid väärtusi ja eesmärke - solidaarsust, võrdsust ning inimeste osalust. Hartas tunnustatakse ka inimeste endi vastutust oma tervise ees. Samuti tõdetakse, et tervis sõltub otsustest ja tegevustest ka teistes sektorites. Seega on oluline, et iga otsust tehes võetakse arvesse mõju inimeste tervise hoidmisele ja edendamisele.

Harta on üldine dokument ja selle allkirjastamine paneb aluse tõsisele tööle. Iga riik peab välja töötama strateegia, kuidas harta põhimõtted oma riigis ellu viia.

Hartas rõhutatud märksõnad, näiteks läbipaistvus ja efektiivsus, on Eesti jaoks olnud olulised eesmärgid kõikides tervishoiureformides. Tulemuslikkuse mõõtmiseks on juba algatatud mitmeid programme perearstidele ja haiglatele.

Kolme päeva jooksul Tallinnas peetud konverentsi tervisesüsteemidest valmistati ette alates 2005. aastast ning hartat ligi aasta. Harta välja töötanud töörühma kuulusid 26 WHO Euroopa regiooni liikmesriiki.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. June 2008, 15:32
Otsi:

Ava täpsem otsing