Doktorant: oht on armuda ideedesse või aktsiatesse

01. juuli 2008, 16:55

TLÜ Riigiteaduste Instituudi doktorandi
Raivo Joosep Raave sõnul tuleb teha seda, mida turg tahab. Suurimaks ohuks
äriilmas on tema sõnul armumine oma ideedesse ja teatud aktsiatesse.

Järgneb Raivo Joosep Raave arvamusartikkel:

Inimesed eeldavad, et hea äri aluseks on hea idee. Isegi ajakirjanikud küsivad intervjuudes ikka, et kust sul see idee tuli. Õigupoolest ei ole hea ideega iseenesest midagi peale hakata. Noorel Mart Helmel oli hea idee hakata vanalinnas džässi-kohvikut pidama. Isegi väga hea idee – aga paraku turg arvas teisiti. Turg ei hooli sellest, kui ilus ja armas idee sul on.

Üks tõsine oht äriilmas on armuda oma ideedesse või ka teatud aktsiatesse. Minu isiklik nõrkus oli näiteks Apple´i aktsia, mis on üks volatiivsemaid üldse: alles tõusis 200 dollarini, siis langes 130-ni, täna võib-olla 180, homme 160 jne. Turg ei küsi kas ja kuis sa oma ideed armastad.

No kui idee on viimane asi, et äris edukas olla, siis võib-olla on olulisem see, kuidas sa midagi teed? Kahtlemata on see tähtis. Kes toodab maailma parimaid arvuteid? Apple loomulikult. Kes on edukaim? Microsoft paraku. Võib-olla olid nad varem turul ja neil oli seega eeliseid? Võta näpust: Apple oli varem.

Kes on maailma suurim toidumüüja? McDonalds loomulikult. Keegi pole toiduga nii palju raha kokku ajanud. Kas nende hamburger on parim? Kui friikartulid veel kõlbavad, siis burger on... no maitse asi, aga mu meelest ikka rämpstoit. Miks siis ikkagi? Kas ainult puhtuse, teeninduse, lastesõbralikkuse jms. pärast. See kõik aitab kaasa, aga pole peamine. Peamine on teha seda, mida turg tahab. Mida inimesed tahavad. See kehtib igal alal. Minu naine oli sageli minuga rahulolematu, kuigi ma tegin oma parima. Asi ongi selles, et sinu ja minu parim ei aita. Parimast ei ole küllalt. On vaja teha seda, mida naine tahab. Või turg. Uuri välja, mida turg tahab ja paku seda. Mina juhatasin kunagi Eesti esimest oksjonifirmat ühistut „Taavet" edukalt täpselt niikaua, kui turg seda teenust tahtis.

Siin on veel üks oluline asi. Omaenese parima teed sa oma mugavustsoonis olles. Reaalne parim on alati väljaspool sinu mugavustsooni, seal, kus sa kardad. Edu võti mistahes alal on alalises mugavustsooni avardamises. Külluse loomist vaadataks sageli kui kokkamist. Et sa võtad õiged asjad õiges vahekorras, küpsetad õige aja, garneerid vastavalt jne. Sa võid nii meistriteose teha, aga kui keegi seda süüa ei taha, siis tuleb see lihtsalt minema visata.

Küllus on 80% meeleseisund

Küllus on eelkõige meeleseisund. Ja vaesus on ka meeleseisund. Küllus on vähemasti 80% meelesisund. Jah, siin on 80% psühholoogiat ja 20% tehnikat. Ja küllusel on oma keel. Ära unusta, et raha ei tee investeerimine – raha teeb investor.

Üks mees müüs ühes väikelinnas hamburgereid. Ta äri läks hästi, sest tal olid tõesti head hamburgerid. Ta lasi ehitada suurema paviljoni, kus olid ka mõned lauad ja rahvast käis veel enam. Tuldi isegi kaugemalt. Väikelinnas mööduvatelt suurtelt teedelt keerati sisse. Suveks kutsus mees appi poja, kes õppis ärikoolis. Poeg tuli, vaatas isale oma velbas-kärsitute silmadega otsa ja ütles: „Isa, kas sa siis ei tea, et Ameerika pangad on kokku kukkumas, börs vajub, kinnisvara langeb, meie majanduskasv on varsti miinuses, eksporti pole ollagi, palgad on külmutatud, riigieelarve puudujäägiga - sul pole mingit lootust." Isa ohkas ja lasi sildid suurte teede äärest maha võtta. Rahvast jäi vähemaks. Isa vähendas tellimusi kuni pani välja kuulutuse, et paviljon müüa. Keegi ei tahtnud osta. Isa ütles: „Sul on õigus, poeg, oleme tõesti majanduskriisis".

Keegi ei ole külluseni jõudnud eksperte kuulates. Ekspertidega tuleb arvestada, aga kui sinu sisemine turu tunnetus räägib midagi muud, siis pane nende nõuanded kõrvale.

Kui loete ameerika rahaturgude eksperte – isegi suurimaid - siis sageli on nende nõuanded risti vastukäivad. Cramer ütleb: „Osta!", Kass ütleb „Müü!".

Liikumine on alati hea - kas ka langus?

Mida sa vajad, eriti majanduslanguse ajal, on kindlus. Aga ära heitu, kui sinus on ka teatud segadust: just siis oled sa midagi õppimas. Ka kindlus on rohkem psühholoogia või isegi uskumise asi. Ainult, et eriti kriisiolukorras on elul ikka varuks midagi, mis sind sellest kindlusest välja lööb.

Tead, kuis sa kõige paremini kindluse kätte saad? See on paradoksaalne, aga kindlus tuleb sinusse, kui sa selle taotlemisest loobud. Kui sa usaldad elu tema variantide paljususes ja usud, et küllus on sinu jaoks. Võtad selle vastu. Lubad tal tulla. Aga ei muretse selle pärast. Ja kui hirm tuleb, siis lihtsalt mõtled neile asjadele, mille eest võid tänulik olla.

Kindluse tagaajamine on sama viljatu kui kullakoti tagaajamine vikerkaare teise otsas. Kindlus, mida sa nõutad, on olemuselt vastasmärgiga ebakindlus. Kui loobud võitlemisest kindluse pärast, annab vabanev energia sulle kindluse, mida teisedki tähele panevad. Su väärtus tõuseb. Nüüd polegi vaja muud kui koordinatsiooni, et heas hoovuses liikuda. Koordinatsioon tähendab rahuldust eesmärgist, justkui oleks see juba saavutatud. Sündmuste üle kontrolli vabastamist. Jumala eest, majandusele on tsüklid loomulik asi.

Ka sinu elus on erinevad sesoonid, hooajad, aastaajad. Langev turg tahab vaid harjumist, õppimist ja vilumust, sest ainult seisval turul on pea võimatu raha teha.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2008, 17:32
Otsi:

Ava täpsem otsing