Maa magnetväli valmistub pöörduma?

02. juuli 2008, 10:20

Kiired muutused Maa vedela välistuuma
liikumises tekitavad ka maapinnal ootamatult kiireid magnetvälja tugevuse
muutusi. Teadlaste arvates võib Maa magnetvälja orientatsiooni pöördumine olla
juba ettevalmistamisel.

„Kõige üllatavam on, et muutused magnetvälja tugevuses on väga kiired,“ ütles geofüüsik Nils Olsen Taani riiklikust kosmosekeskusest. Kiired muutused maapinnal on 3000 kilomeetri sügavusel asuva vedela välistuuma liikumiste otsene tagajärg. Maa välistuum koosneb peamiselt rauast ja niklist, mille liikumine tekitabki Maa magnetvälja.

Uues uurimuses analüüsiti satelliitide abil üheksa aasta jooksul kogutud andmeid Maa magnetvälja tugevuse ning selle muutumise kiiruse kohta. Uurimus avaldati ajakirjas Nature Geoscience.

2003. aastal olid kõige suuremad muutused magnetvälja tugevuses koondunud Austraaliasse ja Aasiasse. 2004. aastal aga Lõuna-Aafrikasse.

„Kiire muutlikkus võib tähendada, et magnetvälja suuna vastupidiseks muutumine võib varsti reaalsuseks saada,“ ütles Mioara Mandea Saksamaa maateaduste uurimiskeskusest Potsdamis.

Maa magnetvälja orientatsioon on viimase miljardi aasta jooksul pöördunud sadu kordi. Orientatsiooni muutumine toimub arvatavasti mõnetuhande aasta jooksul.

Magnetväli on Maale olulin kaitsekilp, mis kaitseb meid Päikeselt lähtuva laetud osakeste voo eest. Satelliitandmed näitavad Mandea sõnul, et üheks kõige kaitsetumaks on Brasiiliast idas Atlandi ookeani kohal olev ovaalse kujuga ala, kus magnetväli on eriti nõrk.

„Laetud osakesed ei mõjuta õhutemperatuuri, kuid kahjustavad elektroonilisi seadmeid ning võivad seega põhjustada probleeme satelliitidele ja lennukitele,“ ütles Olsen.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. July 2008, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing