USA sõjavägi võtab appi tapjarobotid

03. juuli 2008, 10:17

Viimase aja sõjalistes konfliktides Iraagis
ja Afganistanis on USA kaotanud tuhandeid sõdureid, mistõttu on idee robotite
sõdima õpetamisest üha aktuaalsemaks muutumas.

Lockheed Martin on välja töötanud umbes Humvee suuruse mehitamata sõiduki nimega Mule, mis suudab tankitõrjesüsteemiga Javelin hävitada soomusmasinaid ning kuulipildujaga jalaväge. Asukohta määrab ta GPSi abiga ning vaenlasi otsib infrapunakaamera ja laseriga. Robotsõiduki kuus pneumaatilist ratast lubavad tal kerge vaevaga ületada mitmesuguseid takistusi, näiteks ronida üle autode. Mule tajub ümbrust, et vältida kokkupõrkeid hoonete ja puudega. Robot ei tegutse siiski täiesti iseseisvalt, vaid allub eemal viibiva sõduri korraldustele, kirjutas The Guardian.

Mule saadetakse konfliktikolletesse juba mõne aasta pärast ning peagi peaks ta saama USA sõdureile tavaliseks abimeheks, sest 2014. aastaks on Lockheedile esitatud tellimus 1400 Mule’i tootmiseks. Paljud neist saavad ülesandeks miiniväljade puhastamise või lihtsalt varustuse kandmise, kuid umbes pooled saavad olema täisrelvastuses lahingumasinad.

Viimase viie aasta jooksul on robotite kasutamine sõjalistes konfliktides suurenenud plahvatuslikult. Ainuüksi USA armee käsutuses on üle 6000 roboti, millest paljud on aktiivses teenistuses Iraagis ja Afganistanis. Peamiselt kasutatakse neid luureülesannete täitmiseks ning lõhkekehade kahjutustamiseks. Mehitamata lennukid on aga peale luuramise ka juba raketirünnakuid sooritamas.

„Mehitamata lennukeilt on palju õppida, kuid mehitamata maismaasõiduki loomine on oluliselt keerukam ülesanne, sest lennukil puuduvad õhus takistused, Mule peab aga hakkama saama keeruliste linnalahingu tingimustega,“ ütles David Chang West Pointi sõjaväeakadeemiast.

„Esialgu ei mõtle keegi veel täiesti autonoomsete lahingurobotite loomisele. Situatsiooni tõlgendamine ning paljud taktikalised otsused käivad robotile praegu veel üle jõu, mistõttu võtab keerulisemad otsused tema asemel vastu inimene,“ ütles Chang.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. July 2008, 14:53
Otsi:

Ava täpsem otsing