Stradivari viiulite saladus lahendatud?

04. juuli 2008, 13:37

Leideni ülikooli meditsiinikeskuse
teadlased näitasid, et kaasaegne meditsiinitehnika kõlbab muukski kui haiguste
diagnoosimiseks.

Teadlased uurisid kompuutertomograafi abiga mitmeid kaasaegseid ning vanu kõrges hinnas olevaid viiuleid, millest osad on tehtud kuulsa viiulimeistri Stradivari poolt. Teadlased leidsid, et vanad viiulid erinesid kaasaegseist eelkõige nende valmistamiseks kasutatud puidu homogeensuse poolest, mis võibki olla nende kauni kõla saladuseks, kirjutas Science Daily.

Antonio Stradivari (1644–1737) viiulid ehk Stradivariused on tänapäevastest viiulitest kvaliteedi poolest pea jagu üle ning säilinud Stradivari viiulite hind ulatub kümnetesse miljonitesse kroonidesse. Huvitaval kombel ei ole möödunud kolmesaja aasta jooksul leitud nippi, mis Stradivari viiulid sedavõrd eriliseks teeb.

Lahendus peab ilmselgelt peituma kasutatud materjali omadustes, kuid ilma pilli kahjustamata on seda väga raske uurida. Teadlased kohandasid varem emfüseemi diagnoosimiseks loodud arvutiprogrammi, et uurida viiulite valmistamisel kasutatud puidu tihedust.

Selgus, et puidu keskmine tihedus ei erine vanadel ja uutel pillidel kuigi olulisel määral. Küll aga leiti erinevus puidu tiheduse homogeensuses. Uutel pillidel olid vanemad ja nooremad puiduosad oluliselt erinevama tihedusega kui Stradivari omadel.

Erinevused tiheduses muudavad vibratsiooni edasikandumist ning seeläbi ka viiuli kõla. Avastus annab võimaluse tänapäevastele viiulimeistritele Stradivari tasemele sammukese lähemale saada. Uurimuse tulemused avaldati ajakirjas PloS ONE.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. July 2008, 10:42
Otsi:

Ava täpsem otsing