Uus elektritootmisidee – päikesetorn

04. juuli 2008, 12:47

Hiiglasliku vabrikukorstna sarnane
päikesetorn ei vabasta kahjulikke gaase, vaid ainult päikesest soojendatud õhku.
Uus energiatootmisidee võiks toota elektrit 200 000
majapidamise jaoks.

Enam kui 20 aastat tagasi välja mõeldud süsteem seisneb kasvuhoonesarnases maapinna lähedal asuvas õhku soojendavas päikesekogujas, kust soojus suunatakse kesksesse kõrgesse torni. Seal toodavad turbiinid üles liikuva õhu toimel elektrit, kirjutas LiveScience.

"Tegemist on korstna, tuuleveski ja kasvuhoone kombinatsiooniga,” ütles Austraalias Melbourne’is asuva ettevõtte EnviroMission esindaja Kim Forte. EnviroMission on välja töötanud kilomeetrikõrguse päikesetorni ning otsib nüüd USA-st sellele sobivat paika.

Päikesetorn on uuendatud versioon päikesekorstnast – sajanditevanusest tehnikast, mis ventileeris kodusid, luues päikese poolt soojendatud õhu abil korstnas tuuletõmbuse.

1982. aastal pandi päikesetorni väiksem prototüüpüüp püsti Hispaaniasse Manzanaresse. Torn oli 195 meetri kõrge ning ümbritsetud läbipaistva kupliga, mis kattis 244 ruutmeetrise ala. Kuna tegemist oli eelkõige katseseadmega, tootis see vaid 50 kilovatti elektrit. 1989. aastal kukkus torn tormituultes ümber.

Forte sõnul peaksid EnviroMissioni loodud betoontornid vastu pidama 50 aastat. Ettevõte ei plaani ehitada mitte ainult tugevamaid, vaid ka pikemaid torne. Nii tekib torni jalami ja tipu vahel suurem temperatuuride erinevus ning seega ka tugevam tõmbetuul. Optimaalseks kõrguseks arvutati 800-1000 meetrit, mis on ümbritsetud 2,5 kilomeetrise raadiusega kasvuhoonekupliga.

"Muidugi võtab see endale alla päris arvestatava maa-ala,” ütles Forte: „Kuid arvestades süsinikul põhinevate kütuste hinnatõusu, muutub see ühe mõttekamaks.”

Päikeselisel päeval oleks torni tipus olev õhu temperatuur umbes 20 kraadi, kasvuhoones tõuseks soojus aga 70 kraadini. Kui see kuum õhk torni kaudu põgeneda püüab, lükkab see käima 32 turbiini, mis toodavad kuni 200 megavatti elektrit.

Isegi siis on päikesetorn päikeseenergia elektriks muutmisel palju vähem efektiivne kui päikesepaneelid. Päikesetorni eelis on aga materjalide odavuses.

200-megavatise päikesetorni ehitamine maksaks umbes miljard dollarit. Seega oleks torni poolt toodetava elektri hind ikkagi vaid kolmandik praeguste päikesepaneelide poolt toodetava elektri hinnast.

Kuigi päikesetorn toodab öösiti vähem elektrit, varustab see Forte sõnul kliente elektriga siiski püsivamalt kui näiteks tuuleturbiinid. Võrreldes traditsiooniliste elektritootmismeetoditega on päikesetornil aga üks selge eelis – võime olla üsna kindlad, et päikest on ka tulevikus piisavalt.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. July 2008, 12:40
Otsi:

Ava täpsem otsing