Serbia seab sihiks kiire liitumise Euroopa Liiduga

08. juuli 2008, 16:38

Serbia uue valitsuse
peaministrikandidaat seab sihiks kiire liitumise Euroopa Liiduga,
strateegilised gaasikontaktid Venemaaga ja uuendatud läbirääkimised Kosovo
tuleviku üle.

Mirko Cvetkovic ütles, et kabinet esitab varsti parlamendile ratifitseerimiseks Euroopa Liidu liitumiseelse lepingu, lootes kandidaatriigi staatust juba järgmiseks aastaks. Vastuoluline Stabilisatsiooni- ja Assotsiatsiooni Kokkulepe (SAA) põhjustas eelmise valitsuse tagasiastumise, peale seda, kui Kosovo kuulutas end lääneriikide toel iseseisvaks.

27-liikmelises valitsuskabinetis on ülekaalus EL`i toetavad erakonnad, samuti kuulub sinna endise Serbia juhi Slobodani Milosevici erakond – sotsialistid.

Koalitsiooniparteidel on 250 kohalises parlamendis enamus.

Cvetkovic lubas parandada suhteid ka Ameerika Ühendriikidega „sihiga, et viimane arvestaks rohkem Serbia huvidega, kui lahendab probleeme Balkanil“

Serbia uus valitsus ei tunnusta kunagi Kosovo iseseivust, ütles Cvetkovic. Tõenäoliselt taastab Serbia aga siiski diplomaatilised suhted enam kui 40 riigiga, mis on Kosovot tunnustanud, ütlesid välisministeeriumi ametnikud.

Cvetkovic ütles, et uue valitsuse üks esimesi tegusid saab olema Venemaaga sõlmitud energialepingu ratifitseerimine. See annab enamusosaluse riiklikus kütusefirmas Gazpromile selle eest, et viimane juhiks gaasitoru Euroopasse läbi Serbia.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. July 2008, 14:46
Otsi:

Ava täpsem otsing