Eesti tippteadusele jagus pool miljardit krooni euroraha

09. juuli 2008, 14:36

Sihtasutus Archimedes jagas 524 miljonit
krooni Euroopa Liidu struktuuritoetuste raha Eesti teaduse tippkeskustele, mida
need saavad kasutada seitsme aasta jooksul.

Kokku oli 12 riigi tippteadlastest ja Eesti asjatundjatest koosnevale hindamiskomisjonile esitatud 24 taotlust, millest heakskiidu pälvis seitse. Teaduse tippkeskuse loomise eesmärk on tippuurimisrühmade koostöö ja lõimumise kaudu tõsta Eesti teaduse tulemuslikkust ja rahvusvahelist konkurentsivõimet, teatas SA Archimedes.

Taotletud rahasummad ületasid programmi võimalused, seega jagus raha vähem kui olid taotlussummad. Raha tippkeskuste toetuseks tuleb Euroopa regionaalarengu fondist, millele lisandub toetuse saajate omafinantseering ja täiendav toetus Eesti riigilt. Raha saavad keskused kasutada ajavahemikul 2007 – 2013.

Tippkeskuse nimetuse pälvinute pingerida oli komisjoni hinnangul järgmine:

* Tartu Ülikool, Martin Zobeli juhitav „Bioloogilise mitmekesisuse tippkeskus“ 67,9 miljoni krooniga. Keskus ühendab viit uurimisrühma, kes kõik tegelevad küsimusega, miks erineva ajaloo ja inimmõjuga ökosüsteemide elurikkus varieerub. Maailmas on ökosüsteeme, mille elurikkus erineb kümneid ja isegi sadu kordi . miks on see nii? Miks isegi väikses Eestis on erinevused kordades? Mil määral on siin mängus looduse ja inimese käsi?

* Eesti Biokeskus, Maido Remmi juhitav „Genoomika tippkeskus“ 75, 8 miljoni krooniga. Genoomika tippkeskuse moodustavad hetkel kolm uurimisrühma, millest igaüks osaleb mitmes rahvusvahelises koostöövõrgustikus. Professor Maido Remm juhib bioinformaatika suunda, professor Andres Metspalu tööd genoomi varieeruvuse ja haiguste vahekorra selgitamisel ning professor Richard Villemsi töörühma püüab rekonstrueerida inimkonna geneetilise mitmekesisuse teket ja arengut alates inimese kui liigi kujunemise algusest.

* Tartu Ülikool, Eero Vasara juhitav keskus „Siirdeuuringud neuroimmunoloogiliste haiguste paremaks diagnostikaks ja raviks“ 77, 7 miljoni krooniga. keskuses uurimissuundadeks on neuroimmunoloogiliste häirete põhjuste uurimine genoomiline, transkriptoomiline, metaboloomiline ja proteoomiline analüüs. Geenide ja keskkonna koosmõju nende haiguste väljakujunemises ning uute diagnostiliste ja ravimeetodite arendamine nende haiguste tarbeks.

* Tallinna Tehnikaülikool, Tarmo Uustalu juhitav „Arvutiteaduse tippkeskus“ 66,4 miljoni krooniga. See keskus koondab TTÜ küberneetika instituudi, AS Cybernetica ja Tartu Ülikooli teadlasi ning koondab suure osa Eestis tehtavast arvutiteadusest. Töö käib kuuel tegevusalal: programmikeeled ja -süsteemid, turvalisus, tarkvara-tehnika, teadus- ja inseneriarvutused, bioinformaatika ning inimkeeletehnoloogia.

Tartu Ülikool, Tanel Tensoni juhitav „Keemilise bioloogia tippkeskus“ 87,6 miljoni krooniga. Eesmärk on uurida nakkustekitajaid ja võimalusi nende mõjutamiseks. Tippkeskuse raames kavandavad ja loovad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased uusi keemilisi ühendeid, mille mõju nakkustekitajatele testitakse Tartu Ülikool tehnoloogainstituudis.


* Tartu Ülikool, Valter Langi juhitav „Kultuuriteooria tippkeskus“ 75,1 miljoni krooniga. Tartu Ülikooli arheoloogiaprofessor Valter Lang on Eesti arheoloogia liider. Tippkeskuse moodustavad arheoloogia, semiootika, etnoloogia, inimgeograafia, folkloristika, religiooniuuringute, sotsioloogia ja nüüdiskultuuri uurijad. keskus seob uurijaid kolmest ülikoolist

* Tallinna Tehnikaülikool, Raimund Ubari juhitav „Integreeritud elektroonikasüsteemide ja biomeditsiinitehnika tippkeskus“ 73,8 miljoni krooniga. Keskuse kavandatud ühisuuringud haaravad erinevaid temaatikaid: analoog- ja digitaalsüsteemide projekteerimine, signaalitöötlus ja -modelleerimine, signaaliteooria rakendused meditsiinitehnikas (biosignaalide interpreteerimine, ajuuuringud, vererõhu- ja südame-veresoonkonna seisundi ning kliiniliste protseduuride biooptiline monitooring, potentsiaalselt eluohtlike rütmihäirete tekke ennustamine), elektroonikasüsteemide aluseks olevate pooljuhtmaterjalide uurimine, nanotehnoloogia ning süsteemide usaldatavusega seotud olevad distsipliinid).

Rahuldamata taotluste otsuste osas on Archimedesele esitatud ka üks vaie.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. July 2008, 10:42
Otsi:

Ava täpsem otsing