Krooni kursi muutmine on ebatõenäoline

09. juuli 2008, 07:32

Krooni kursi muutmine enne eurotsooniga
liitumist on võimalik, kuid suhteliselt ebatõenäoline, arvab suurem osa
eksperte.

"Kui riik ühineb euroalaga, siis Euroopa Komisjonil on õigus määrata ülemineku kurss ja lõplikult peab selle omakorda heaks kiitma ECOFIN," tutvustas Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquim Almunia üleeile Brüsselis Äripäevale eurotsooniga liitumise reegleid, tunnistades selle lausega kursi muutuse võimalikkust.

Eesti eksperdid peavad seda siiski ebatõenäoliseks. Äripäev kirjutas esmaspäeval, et kroone tulevikus eurodeks vahetades ei pruugi praegune kurss enam kehtida, viidates Eesti Panga reedel ilmunud euro kasutuselevõtu analüüsile.

Almunia pressiesindaja Amelia Torres oli sellisest infost üllatunud ja küsis esmalt vastu, kas keskpank on tõepoolest sellist infot levitanud, et Eesti võib euroga liituda fikseeritud kursist erineval tasemel.

Debatt: Kas krooni kurssi võidakse muuta?
EI

Ivari Padar, rahandusminister
Eks elu näitab, aga mina usun ikkagi, et Eesti liitub sellel kursil, nagu ta praegu on. Aeg näitab, kui hea või õige oli Slovakkia samm kaks korda revalveerida, Eesti on praegusel juhul sellise jäiga kursi hoidja ja lõppkokkuvõttes on see jäik kurss meid ka aidanud.

Aivar Sõerd, endine rahandusminister
Sellel ajal, kui mina rahandusministrina olin ELi rahandusministrite nõukogus, andsid EKP nõukogu ja EL liikmesriigid nõusoleku Sloveeniale liitumiseks euroga, lubades liituda täpselt sama kursiga, mis enne liitumishetke ning kohustuslikus vahetusrežiimis osalemise ajal euro ja tolari vahel oli.
Ei ühelgi liikmesriigil ega ka Euroopa Keskpangal polnud sellele vastuväiteid. Ma ei arva, et Eesti puhul peaks euroopa keskpank või rahandusministrite nõukogu arvama teisiti.

Ruta Eier, SEB ökonomist
Minu meelest on kursi muutmine vägagi ebatõenäoline, see oleks täiesti mõttetu tegu. Kasu sellest ei saaks eriti keegi, kahju aga väga paljud inimesed ja ettevõtted ning kogu riigi majandus langeks depressiooni.

JAH
Taavi Veskimägi, endine rahandusminister
Mida kauem me venitame liitumisega, seda suuremaks muutuvad asjaga seotud administratiivsed riskid. Kui liitumine lükkub veelgi kaugemasse tulevikku, võib tekkida küsimus praeguse kursi õigsusest, kuna krooni vahekord euroga on selgelt ajas kasvav.

Tiit Vähi, endine peaminister, Silmet Grupi nõukogu esimees
Ma ei tahaks olla paanikatekitaja, aga Taavi Veskimäel on põhimõtteliselt õigus - mida kauem jokutame, seda hullem -, kuid see pole tema enda mõte, vaid üldteada fakt.
Olukorras, kus välisinvestorid pigem lahkuvad kui sisenevad Eestisse - ja ma näen, et see võib meil reaalselt ees seista -, eksport on väike ja investeeringud langevad, tekib enne euroga liitumist päevakorda küsimus, missugune on krooni reaalne kurss.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2008, 07:29
Otsi:

Ava täpsem otsing