Esimesed Euroopa inimesed neandertallastega ei semminud

16. juuli 2008, 18:57

Kas esimesed Euroopa pinnal elanud inimesed
paaritusid neandertallastega, kes samal ajal Euroopat asustasid? Vastus on üpris
kindlalt ei, näitab 28 000 aastat vana kromanjoonlase DNAle tehtud värske
analüüs.

Kromanjoonlased olid esimesed liigi Homo sapiens esindajad Euroopas umbes 45 000 kuni 10 000 aastat tagasi. Nende DNA-järjestused klapivad tänapäeval Euroopas elavate inimeste DNAga, ütles Itaalia Ferrera ülikooli evolutsiooniantropoloog Guido Barbujani New Scientistile. Tema väitel inimestel ja neandertallaste puuduvad ühised järglased.

Tegelikult teatas tema juhitud töörühm samasugusest avastusest juba viis aastat tagasi, kuid siis jäi lahtiseks võimalus, et kromanjoonlaste DNA oli saastatud geenijärjestusi uurinud teadlaste endi DNAga.

Nüüd lasi Barnujani järjestada kõigi toonases töös osalenute DNA jupikesi ega leidnud viiteid saastumisele.

„Meil oli nimekiri inimestest, kes võisid proovi saastata, kuid praeguseks olen ma kindel, et selle DNA-järjestuse puhul polnud tegu saastumisega,“ ütles ta.

Taani Kopenhaageni ülikooli ekspert vanade DNA-proovidega töötamise alal Tom Gilbert ütleb, et uued analüüsid suutsid teda veenda, kuigi viis aastat tagasi oli ta ise samuti kriitikute ridades.

Barbujani sõnul tõstab kromanjoonlase mitokondri DNA-analüüs taas üles kahtluse, kas neandertallased ja inimesed üldse on sugulased. Paraku on kromanjoonlaste DNA-näidiseid maailmas väga vähe ning seetõttu ei saa midagi väga kindlat väita. Barbujani töörühm analüüsis Itaalia lõunaosast ühest koopast pärit leidu.

Barbujani sõnul ei välista käesolev mitokondri DNA iseenesest, et kromanjoonlased ja neandertallased omavahel järglasi said, kuid kõik Euroopast leitud luustikud on kas kromanjoonlaste või neandertallaste omad, ühtki segunemisele viitavat hübriidi pole leitud.

Ainus võimalik kahtlusalune on Portugalist leitud lapsekolp, mille vanuseks on dateeritud 24 500 aastat, seega on see pärit ajast, mil neandertallased olid juba välja surnud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. August 2008, 12:12
Otsi:

Ava täpsem otsing