Mere lupjamine aitaks atmosfäärist süsinikdioksiidi kõrvaldada

24. juuli 2008, 15:21

Ideid, kuidas atmosfääri süsinikdioksiidi
sisaldust vähendada tekib viimasel ajal juurde nagu seeni pärast vihma.

Nüüd on teadlased tulnud välja ideega, et merre võiks lisada kaltsiumhüdroksiidi ehk kustutatud lupja, mis seoks süsinikdioksiidi, tõmmates seda seega atmosfäärist merevette, kirjutas Science Daily.

Protsessi vastu tunneb tõsist huvi Shell, kes on otsustanud uurida meetodi majanduslikku mõttekust. „Me usume, et tegemist on hea ideega,“ ütles Shelli vastava projekti juht Gilles Bertherin.

Lubja lisamisel merevette muutub vee pH aluselisemaks, mis peaks mereelustikule hästi mõjuma, sest süsinikdioksiidi kontsentratsiooni tõus on kallutamas tasakaalu liiga palju happelisuse suunas.

Ideed lubja kasutamisest on arutatud varemgi, kuid selle mõttekuses on olnud põhjust tõsiselt kahelda, sest lubja tootmiseks lubjakivist tuleb kulutada energiat ning nii vabaneb süsinikdioksiid atmosfääri elektrijaamade korstnatest.

Tim Kruger ettevõttest Corven on üks neist, kes seisab protsessi käivitamise eest ning tema sõnul oleks protsess töötav, kui toota lupja piirkonnas, kus leidub külluses lubjakivi ning samas on kasutada taastuv energiaallikas. Üheks selliseks kohaks võiks olla Nullarbori tasandik Austraalias, kus on piisavalt nii päikesepaistet kui lubjakivi.

Ka lubja tootmise käigus eraldub süsinikdioksiidi, kuid merevees seob lubi endaga kaks korda nii suure hulga süsinikku kui lubjakivist eraldus, mistõttu oleks protsess negatiivse süsinikubilansiga.

Kruger usub, et selle protsessi laialdase rakendamise korral oleks võimalik süsinikdioksiidi kontsentratsiooni tõus atmosfääris peatada ning viia isegi tagasi tööstusrevolutsiooni eelsesse aega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. August 2008, 16:27
Otsi:

Ava täpsem otsing