Tagasivoolu hoovus – ookeanide surmavaim trikk

28. juuli 2008, 16:55

Veekogud näivad olevat inimesele väga
ohtlikud, sest igal aastal lahkuvad tuhanded inimesed jäädavalt just ujuma
minnes. Kindlasti ei ole meres või jões supeldes suurimaks ohuks haid, mürgised
meduusid, piraajad või teised elukad. Selleks on hoopis uppumine, mis iseenesest
ei tohiks kedagi üllatada. Küll aga võib üllatuseks olla see, mis väga paljudel
juhtudel uppumise põhjustas.

Eesti mererandades esineb see nähtus nõrgal kujul või puudub hoopis. Ookeani kaldal on aga olukord teistsugune, mis just kogenematule eestlasele võib saatuslikuks saada. Selle nähtuse nimi on tagasivoolu hoovus, mis näiteks ainuüksi USA-s tapab igal aastal üle saja inimese.

Kuidas hoovus töötab

Vahest arvatakse, et tagasivoolu hoovus tõmbab inimesed vee alla, kuid tegelikult see nii ei ole. Tegemist on võrdlemisi kitsa alaga, kus vesi voolab kaldast mere poole. Kui ujuja satub sellisesse hoovusse, siis kantakse teda mere poole kiirusega 0,5-2 meetrit sekundis (professionaalsed ujujad suudavad arendada kiirust 2 meetrit sekundis). Üha kaugemale kaldast kanduv ujuja hakkab loomulikult kiirelt kalda poole ujuma, kuid hoovusega võitlemine on üsna lootusetu tegevus. Paanikasse sattunud ujuja pingutab üha rohkem, kuni on sunnitud lõpuks alla andma.

Hoovuse tekkeks on vajalik, et lainetega kaldale visatud vesi voolaks merre tagasi mitte ühtlaselt, vaid leiaks omale mõne koha, kust seda eelistatult teha. Põhjuseks võib olla näiteks merepõhja topograafia. Leetseljakute vaheline sügavam ala ei takista nii palju vee tagasivoolu kui madalama põhjaga kohad, mistõttu sealt voolab mere poole enam vett. Tagasivoolu hoovuse võivad tekitada tavalisest suuremad murdlained, kuid kõige ohtlikum on see nähtus mõõna ajal, mil vesi niigi kaldast mere poole liigub.

Mida teha

Hoovusega ei ole kindlasti mõtet võidelda, sest seda suudaksid edukalt teha ainult väga head ujujad. Tagasivoolu hoovuse ala ei ole kuigi lai – tavaliselt 10-30 meetrit, mistõttu ei ole sellest pääsemine kuigi keeruline. Tuleb lihtsalt kalda poole ujumise asemel ujuda sellega paralleelselt. Nii pääsed peagi rahulikumasse vette ning saad suuna kalda poole võtta.

Kui see ei paista õnnestuvat, siis ära paanitse. Ole rahulik ja püüa säästa energiat. Hoovus kannab sind mere poole ning nõrgeneb seejuures. Lõpuks pääsed sellest ikkagi välja ning saad otsida uue tee kalda poole pääsemiseks. Kui näed kedagi meres ujudes hoovusega võitlemas, siis kui vähegi võimalik, anna tallegi märku, et mõttetu ponnistamise asemel on targem proovida hoovuse küüsist välja pääseda.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2008, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing