Kommentaar: kaitsekõne Villu Reiljanile

Ralf-Martin Soe 31. juuli 2008, 11:33

Tippärimeestele meeldib Villu Reiljan. Muhe
sell, kes peab jahti, püüab kala, huvitub mälumängudest ja on talupojalikult
vastutulelik. Ei aja keerulist bürokraatlikku juttu.

Samas saadavad meest süüdistused korruptsioonis lausa mitmel rindel. Minagi kirjutasin, kuidas Reiljani advokaat Tarmo Sild ajab suurejoonelist kalaäri, mis puhkes õitsele Reiljani valitsemise ajal. Reiljani sõbrad-tuttavad aga küsivad, miks ainult teda "kotitakse."

Ilma irooniata, tõesti, miks? Kas Reiljan on geenius, kes mängis staarministrid Andrus Ansipi, Edgar Savisaare ja Rein Langi eelmises valitsuses lihtsalt üle, et keegi ei kujutanud ettegi, millist maadevahetuse skeemi punus nende kõrval kamraad Reiljan? Justkui oleks meie õilsasse poliitilisse eliiti ilmunud üks rahaahne tegelane, kes teiste eetiliste poliitikute teadmata lasi advokaadil oma erakonnale raha sisse nõuda.

Mina igatahes ei usu seda. Ma ei poolda eksministri tegevust, aga arvan, et Reiljan poleks suutnud seda ilma toimiva süsteemita teha. Ja kaldun nõustuma nendega, kes ütlevad, et teised tipp-poliitikud kasutavad valgeid kindaid, kui on vaja valimisraha nuiamas käia. Aga Villu unustas kindad ära.

Vastasel juhul tuleb peaminister Andrus Ansipit pidada kehvaks valitsusjuhiks, kes ei kontrollinud alluva tööd. Jutukuse poolest tuntud Ansip on tänagi Reiljani süüdistuse asjus sõnadega äärmiselt valiv ja distantseerib end nii palju kui võimalik. Valitsusjuht on uurimisorganitele lausa öelnud, et teda pole mõtet kursis hoida maadevahetusskandaali uurimisega. Huvitav, kas Ansip ei soovinud ka Reiljaniga ühes valitsuses istudes "ennast liigselt kursis hoida." Kui eelmistel valitsusliikmetel oleks Reiljani altkäemaksunõudmisest aimdust olnud, oleks nad pidanud Reiljani kohe üles andma ja välja vahetama, misjärel oleks kogu valitsus saanud musta pleki külge. Halvemal juhul laiali jooksnud. Seetõttu otsustasid kapitalismist karastatud poliitikud võtta ignoreeriva positsiooni?

Üleüldse, Reiljan on sümpaatne oravatele. Avalikult on tema kaitseks korduvalt välja astunud riigikogu liige Igor Gräzin, kelle sõnul on prokuratuur suutmatu. Toetajaid on oravate seas kuhjaga veel. "Reiljan on Eesti poliitika ja ärisuhete tavapärane produkt. Ei midagi erilist," iseloomustab üks oravast riigikogu liige teda kuluaarides. Võib-olla toetatakse Reiljanit seetõttu, et mitte muuta faktiks asjaolu, et ka reformierakondlased käisid valimiste eel raha küsimas Eesti Raudtee erastamisel? Või on kõik tänaseks veendunud, et sõnaõiguse saanud (ehk Eesti äridest taandanud) Edward Burkhardt oli seniilne ja pahatahtlik ning tahtis Reformierakonda mustata?

Selles võtmes on mul Reiljanist kahju. Natuke tahumatu poliitilisi tegelasena järgis ta meie poliitilisi reegleid, aga läks liiga kaugele ja peab üksinda tervest supist välja ujuma. Või kas ikka peab? Vähemasti Rahvaliidu seinte vahel vohab jutt, et kui Reiljan vasturünnakuks ükskord suu avab, saavad ajakirjanikud mitu aastat leiba. No loodame seda!

Küll aga tuleks kriitilisemalt suhtuda kõigisse, kes Reiljani tegevust üritavad ignoreerida ning tegelikku süsteemi toetavad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. July 2008, 17:39
Otsi:

Ava täpsem otsing