Digikunsti võidukäik

Ragne Nukk 01. august 2008, 00:00

Aga nurga tagant nagu paistaks päris suvi ka, mis inimesed linnadest välja päikest nautima viib. Ilusate ilmadega on rahvast raske sinise taeva alt ära meelitada.

Nii mõnedki muuseumid on sellele nutika lahenduse leidnud virtuaalnäituste näol. Kunst ei pea ju püsima rangelt valgete seinte vahel - seda võib nautida ka suvel rannas peesitades, õhtul kodus või kus iganes parajasti ollakse. Oleks patt, kui internetiajastul selline võimalus kasutamata jäetaks.

Muidugi ei sobi virtuaalnäituse formaat kõigile kunstivormidele. Küll aga näiteks graafikale. Nii tehti teatri- ja muusikamuuseumis 2004. aastal avatud Heinz Valgu šaržinäitusest virtuaalversioon, mida saab vaadata muuseumi koduleheküljel. Näitusel "Armsad sõbrad" on välja pandud joonistused Eesti muusika- ja teatritegelastest, igaüks varustatud vaimuka kommentaariga, just nagu Valgule kohane on.

Tartu Kunstimuuseum on internetti üles pannud näituse Eesti modernismist eelmise sajandi esimesest poolest. Ka seda väljapanekut on eelnevalt eksponeeritud füüsilisel kujul ja nüüd säilitatakse seda muuseumi netilehel. Näha saab Eesti kunstivaramusse kuuluvate klassikute töid peamiselt graafika vallast, alates Nikolai Triigist ja lõpetades Eduard Wiiraltiga.

Tartu Ülikooli mahukat graafikakogu tutvustatakse samuti virtuaalsel kujul. Lääne-Euroopa varase graafika väljapaneku aluseks oli 2002. aastal korraldatud näitus Tartu Ülikooli raamatukogu 200. juubeli puhul. Vaadata saab Lääne-Euroopa graafikat 15.-18. sajandist. Lisaks on võimalus tutvuda ka valikuga Tartu kunstnikest ja kunstist 19. sajandil.

Kunstiteadlikkuse Keskus on juba aastaid korraldanud virtuaal- ehk e-näitusi. Oma tööde sellisel kujul eksponeerimise vastu pole olnud näiteks Marge Monko, Mari Roosvalt, Liina Siib, Jaan Elken, Jaan Toomik jt.

Muidugi ei täida taolised väljapanekud originaalnäituse kohta. Piltide paigutamine füüsilisse ruumi ja virtuaalruumi on kaks väga erinevat asja. Arvutiekraan ei suuda edasi anda originaali sugestiivsust, tasemel värve, faktuuri. See ei olegi virtuaalnäituste eesmärk.

Pigem taotlevad need kunsti kättesaadavaks tegemist igal pool ja igal ajal kõigile, ka huvitekitamist kunstivõhikute hulgas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:55
Otsi:

Ava täpsem otsing