Phoenix leidis Marsilt vett

01. august 2008, 09:47

NASA maandur Phoenix suutis esimest korda
leida kindlaid tõendeid, et Marsi pinnaseproovis leidub vett.

Seega on leidnud kinnitust tees, et Marsil on vett ning kunagi võis Marss olla isegi elamiskõlbulik, kirjutas BBC.

Viimasel ajal on Phoenixil olnud probleeme pinnaseproovide robotkäega laborisse analüüsimiseks viimisega, kuid nüüd paistavad need raskused seljataga olevat, mis lubab NASAl missiooniga vähemalt septembri lõpuni edasi minna.

Alates maandumisest selle aasta 25. juunil on Phoenix otsinud märke elu esinemisest või selle kunagisest võimalikkusest. Phoenix on varustatud keemialabori, gaaside analüüsimiseks mõeldud kuumuti, mikroskoobi, ja kaameraga. Phoenix on võimeline lisaks pinnaseproovide Marsi pinnalt üles korjamisele ka pinnasesse kaevuma.

„Siiani on Marss näidanud end huvitava uurimisobjektina,“ ütlesid teadlased Arizona ülikoolis toimunud pressikonverentsil. „Oleme saanud vihjeid veest varemgi. Näiteks Mars Odyssey on vee olemasolu orbiidilt kindlaks teinud, kuid nüüd on esimene kord, kus Marsi vett on katsutud ja analüüsitud vahetult,“ ütles missiooniga seotud teadlane William Boynton.

Proovidest ei ole leitud orgaanilisi molekule, kuid nende avastamiseks mõeldud analüüside läbiviimine võtab veel mitu nädalat aega.

Missiooni juht Peter Smith ütles, et leitud jäätükkide analüüsimisel üritatakse teada saada, kas jää on olnud kunagi sulanud olekus, mis on elu võimalikkuse seisukohalt kriitilise tähtsusega küsimus.

Lisaks teatele leitud veest avaldas NASA ka panoraamfoto maanduri ümbrusest, mis on kokku pandud mitme nädala jooksul tehtud 400 väiksemast ülesvõttest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. December 2008, 13:13
Otsi:

Ava täpsem otsing