Tallinki töötajad: kas Tallinki edu on Pant?

04. august 2008, 18:17

Vaikselt D-terminali juures alanud Tallinki
töötajate streik võttis aja möödudes tuure üles.

Kuna Tallinna Sadam oli keelanud avaliku meeleavalduse korraldamise, siis ei tohtinud streikijad paigal püsida, vaid tehti muudkui ringe D-terminali majast sisse ja siis teisest otsast välja. Kolmandal ringil oli streikijate hüüded juba tugevaks paisunud ja skaneeriti valjult „Nõuame õiglast palka!”.

Streikijad kandsid plakateid „Võrde töö eest võrdne tasu!”, „Nõuame meremeestele õiglast palka!”, „15 aastat oleme olnud Tallinki edu pant!”. Ning streikijate seas tehti nalja: „Kas Tallinki edu on Pant (Tallinki juht Enn Pant –toimet.)?”.

Rahumeelset ringiratast kõndimist siiski keegi laiali ajada ei püüdnud. Üks põhjus, miks streigiüritus väga vihaseks ei läinud, oli see, et polnud kohal ühtegi Tallinki juhtkonna esindajat, kelle pihta oma pahameelt välja elada.

Vahepeal äratas tähelepanu üks hall Audi, milles istunud meesterahvas streikijatest pilte tegi. Nähes, et tema poole hakkab tulema nii streigijuht Jüri Lember kui ka mitu fotograafi ja kaamerameest, lahkus auto kiirustades. Õhku jäi küsimus, kas Tallinki juhid saatsid tõesti kellegi enda töötajate järele nuhkima ja streikijatest fotosid tegema. Lember oletas, et Audist võttis sündmust videosse Tallinki juhtkonna esindaja. „Selline on siis Tallinki suhtumine,” ütles ta mornilt.

Streikivad Tallinki töötajad ei ole väga jutukad. Näib, et Tallinki hirmutamistaktika on kohati vilja kandnud.

„Eks edaspidised läbirääkimised näitavad,” vastab laotöötaja Üllar tagasihoidlikult küsimusele, palju võiks ta töötasu streigi abil suureneda.
„Peame siin hoolikalt valima, mida öelda ja mida mitte. Nagu panite tähele on inimesed tagasihoidlikud igasuguste väljenditega,” vastas mees küsimusele, kas teda on survestatud, et ta täna streikima ei tuleks.

„Ei mitte seda,” vastas ta küsimusele, kas kardab tööd kaotada. „Küsimus on selles, et väärtustada tööinimest, see on probleemi olemus.”

Stjuardess Viivi Roosla ütles, et ei karda täna streikimise pärast tööd kaotada. „Umbes 20%,” vastas naine küsimusele, palju suurem võiks ta praegune töötasu olla, taustaks kõlasid naise kaastöötajate hääled, kes leidsid, et ikka suurem kui 20% võiks see tõus olla.

Nii Viivi Roosla kui ka Gerda Nõu, kes on samuti stjuardess, kinnitasid, et neid on survestatud streigiga mitte kaasa minema. „Teisel vahetusel oli täna koosolek olnud, kus öeldi, et streikijaid ähvardab kolme kuu palgast ilma jäämine. Öeldi, et streik on ebaseaduslik jne,” rääkis naine Baltic Princessil hommikul peetud koosolekust.

Nõu sõnul oleks mõistlik 40-50% palgatõus. Naine siiski teise tööandja juurde minna ei taha, sest talle sobivad Tallinki töögraafikud. Nõu sõnul oleks võinud Tallinki juht Enn Pant tulla täna streikijatega rääkima. „Tallink võiks tagada normaalsed elamistingimused. See pole normaalne, et peame igal õhtul ootama kajutit, kus ööbida. Neid on päris palju inimesi meie vahetusest, kes peavad niimoodi ootama,” vastas Nau küsimusele, mida ta tahaks Enn Pandile öelda.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. August 2008, 16:53
Otsi:

Ava täpsem otsing