Inflatsioon on ka Euroopa murelaps

Tõnis Oja 08. august 2008, 00:00

Euroopa Keskpank jättis eile baasintressi muutmata, kuid keskpanga presidendi Jean-Claude Trichet' sõnul jääb keskpanga peamiseks probleemiks võitlemine inflatsiooniga.

Samas möönis ta, et eurotsooni majanduskasv jääb teises ja kolmandas kvartalis eriti nõrgaks, mis pühkis minema nende investorite lootused, kes panustasid intresside tõstmisele tulevikus ning sellest tingitud euro kursi tõusule.

Pärast kolm päeva kestnud langust kerkis Euroopa ühisraha eile ennelõunal, sest rekordkõrge inflatsioon ning Saksamaa üllatav ekspordi kasv peaks inflatsioonilist survet tugevdama. Ka Lufthansa töötajatele lubatud 5,1protsendiline palgatõus paneb hindadele omapoolse surve.

Juulikuus kasvasid hinnad eurotsoonis 4,1 protsenti, mis on suurim hinnatõus vähemalt viimasel 16 aastal. Tegemist on kaks korda kiirema inflatsiooniga, kui keskpank sooviks.

See kõik suurendas võimalust, et Euroopa Keskpank peab mingil ajal baasintressi taas tõstma. Ka meie kommertspankade baasintressiks kujunenud kuue kuu Euribor, mis oli vahepeal üsna paigal, hakkas viimastel päevadel tasapisi tõusma ning nüüdseks jääb pea kümneaastase ajaloo rekordtasemest (5,202 protsenti) puudu vaid tühised 0,035 protsendipunkti.

Pärast Trichet' kommentaare hakkas aga euro nõrgenema ning ilmselt paneb see vähemalt mõneks ajaks Euribori tõusule taas piduri peale. Tegelikult on keskpangad (kes rahapoliitikat teostavad) omamoodi kahvlis. Majanduskasvu aeglustumine nõuaks baasintressi alandamist, aga inflatsioon ei lase seda teha.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:40
Otsi:

Ava täpsem otsing