Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tuulelohed võiksid energiaga varustada 100 000 kodu

11. august 2008, 16:33

Generaatorite külge köidetud kõrgel
lendavad tuulelohed võiks toota kuni 100 megavatti elektrit, millest piisaks 100
000 majapidamise varustamiseks elektriga, selgub Hollandi Delfti
tehnoloogiaülikooli teadlaste tööst.

Teadlased näitasid hiljuti, et üheainsa kümne ruutmeetrise lohe lennutamisega saab toota 10 kilovatti elektrit, millega saaks varustada umbes kümmet majapidamist. Järgmises katses plaanivad teadlased lennutada 50-kilovatist versiooni nimega Laddermill. Lõppeesmärgiks on ehitada paljudest lohedest koosnev süsteem, mis toodaks kokku 100 megavatti elektrit, kirjutas Physorg.

Tuulelohed toodavad energiat, tõmmates köisi, mille abil nad on maal oleva generaatori külge kinnitatud, selgitas projekti juht Wubbo Ockels. Pärast maksimumkõrgusele jõudmist keritakse lohe köied uuesti kokku, et protsessi korrata, kusjuures protsessi kergendamiseks ja tuuletakistuse vähendamiseks muudetakse lohede asendit.

Tuulelohede abil toodetud elekter poleks kallis. Teadlaste hinnangul oleks selliselt toodetud elektri hind võrreldav söepõletamisel saadud elektri hinnaga ning kaks korda odavam tuuleturbiinide elektrist.

Tuulelohede üks eeliseid on nende kõrgus. Tuuleturbiinid on tavaliselt umbes 80 meetri kõrgusel, kus keskmine tuule kiirus on umbes 5 meetrit sekundis. 800 meetri kõrgusel on keskmine tuule kiirus aga juba 7 meetrit sekundis. Kuna tuulest saadaval oleva energia hulk on võrdeline tuule kiirusega kuubis, toodavad suurematel kõrgustel asuvad tuuleturbiinid kuni viis korda rohkem elektrit. Suurematel kõrgustel puhuv tuul on tihtipeale ka püsivam.

800 meetri kõrguse tuuleveski ehitamine poleks kuigi praktiline, kuid lohet saab küll nii kõrgele lennutada ja nii suuremat tuule kiirust ära kasutada. Teadlaste hinnangul on tuulelohede jaoks eriti soodsas asukohas Suurbritannia, Holland, Iirimaa ja Taani.

Ka paljud teised teadlased uurivad tuulelohesid võimalike energiakogujatena. Mõnede teadlaste hinnangul saaks tuulest kätte sada korda rohkem energiat, kui kogu maailmal vaja läheks. 2007. aastal investeeris Google 10 miljonit dollarit USA tuuleloheettevõttesse Makani. Itaalia ettevõte Kitegen kavandab paljude tuulelohedega süsteemi, millega saaks toota gigavati energiat, sama palju, kui standardse söetehasega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2008, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing