SEB: miinus tuli oodatust mõnevõrra suurem

13. august 2008, 12:13

SEB analüütik Ruta Eier ütles, et täna
avaldatud majanduskasvu number kinnitas ühelt poolt ootusi, et majanduskasv
tuleb negatiivne, kuid see miinus tuli mõnevõrra suurem kui oodatud.

Eier märkis, et ta eeldas, et suure tõenäosusega tuleb negatiivne majanduskasv, kuid metoodika muutuse tõttu võib see miinus väiksem olla.

"Täna avaldatud majanduskasvu number kinnitas ühelt poolt ootusi, et majanduskasv tuleb negatiivne, kuid see miinus tuli oodatust mõnevõrra suurem. Seejuures metoodikamuutus raskendab sellest numbrist järelduste tegemist, sest pole teada, mis suunas see mõju avaldas," ütles analüütik.

"Siiski ei valmistanud see number mingeid suuremaid üllatusi selles mõttes, et suund vastas ootustele ning selles osas ei pööranud metoodikamuutus seekord kõike pea peale. Kõik olulisemad majandusnäitajad näitasid selget ja kiiret suunda allapoole. Samuti sektorid, millest langus tulenes, olid täiesti ootuspärased: tööstus, jaekaubandus, energeetika ning kinnisvara," rääkis Eier.

"Olgu siinkohal siis mustvalgelt kirja pandud ka järgmise kvartali ootus, mis on edasine langusspiraali jätkumine ehk negatiivsed majanduskasvud nii kolmandas kui ka neljandas kvartalis," lisas ta.

"Uute hindade arvestuse metoodikaga muutub see, et ei kasutata enam aastast 2000 pärinevat hinnastruktuuri, mis on praeguseks ajaks juba tugevalt nihkes, vaid SKP kasvu arvutamisel võetakse aluseks eelmise aasta hinnad," selgitas Eier statistikas kasutatava metoodika muutust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 14:09
Otsi:

Ava täpsem otsing