Võitja poos on kaasasündinud

13. august 2008, 12:22

Igaüks kujutab ette, milline näeb välja
just olümpiavõitjaks kroonitud inimene. Kui peaksime ise olümpiavõitjaks saama,
võtaksime ilmselt sisse samu võidukaid poose. Teadlased usuvad, et võitja
stereotüüpne poos – pea kallutatud tahapoole, rind ette lükatud ja käed õhus –
võib olla inimesele kaasa sündinud.

Uues uurimus leiti, et pimedad sportlased, kes pole kunagi teiste sportlaste võidujoovastust näinud, väljendavad ennast ikkagi samamoodi. Ka kaotuse korral lasevad nad õlad longu nagu nägijadki. Teadlased arvavad, et sellised uhkuse ja häbi väljendused võivad olla inimese käitumisse sisse programmeeritud, kirjutas LiveScience.

Jessica Tracy Kanadas Vancouveris asuvast Briti Columbia ülikoolist ja David Matsumoto San Francisco ülikoolist analüüsisid 2004. aasta paraolümpiamängudel tehtud pilte judovõistluse võitjatest. Nad leidsid, et füüsiline reaktsioon kaotusele ja võidule on märkimisväärselt sarnane nägijatel, pimedaks jäänud inimestel ja sünnist saati pimedatel.

Üldiselt püüavad nii pimedad kui nägijad võites oma kehapinda suurendada, kaotades aga kokku tõmmata. Teadlased usuvad, et universaalsed väljendusviisid on arenenud sotsiaalse suhtlemise vormina.

"Uhkuse väljenduse algne funktsioon võis olla enese suuremaks tegemine, et teistele näidata: „Minuga peab arvestama. Olen domineeriv, olen tugev ja kontrollin olukorda.” Evolutsiooni käigus kujunes sellest kaasasündinud þestist edu väljendus,” selgitas Tracy.

Ka häbi väljendamine võis kunagi olla ellujäämiseks vajalik. „Tihtipeale võib oma nõrkuse tunnistamine olla kahjulik. Kui aga tõesti tunda ennast vastasest nõrgemana, võib olla kasulik seda ka vastasele välja näidata, mõeldes: „Sa oled must tugevam, ma alistun, ära tee mulle haiget ning me mõlemad hoiame kokku ressursse, mida kulutaksime võitlusele.” Usun, et sellistel põhjustel on ka häbiþest säilinud,” ütles Tracy.

Eelnevatel uuringutel on näidatud, et uhkuse ja häbi þestid on üle maailma erinevates kultuurides hästi tuntud. Tegemist on aga esimese uurimusega, kus püütakse välja selgitada, kas see väljendusviis on kaasasündinud või õpitud. Kuna sünnist saati pimedad käituvad sarnaselt, võib selline käitumine olla inimloomuse osa.

"Need inimesed pole seda liigutust kunagi näinud,” ütles Tracy. „Ainus võimalik alternatiivne seletus oleks, et võib-olla nende vanemad õpetasid neil keha võidu korral sellisesse asendisse sättima. Võttes aga arvesse þesti spetsiifilisust – me ei räägi ainult käte sirutamisest, vaid ka rinna etteajamisest, õlgade tahatõmbamisest ja kõigest muust – tundub see seletus vähem usutav kui þesti kaasasündimine.”

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. August 2008, 13:36
Otsi:

Ava täpsem otsing