Laupäev 10. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Alzheimeri ravimi võib leida kartulitest

18. august 2008, 12:24

Laialt levinud kartuli mosaiikviiruses,
Y-viiruses leiduv valk sarnaneb hämmastavalt ühe Alzheimeri tõvega seotud
valguga. Teadlased loodavad, et seda valku võiks olla võimalik kasutada
tulevikus Alzheimeri vastase vaktsiini väljatöötamiseks või haiguse kulu
aeglustamiseks.

Hiirtel läbiviidud uurimustel on näidatud, et ajus ohtlikke moodustisi põhjustava ja Alzheimeri tõve väljakujunemises osaleva beeta-amüloidvalguga vaktsineerimine aitab kehal toota antikehasid, mis aeglustavad haiguse kulgu ja parandavad haigete vaimseid võimeid. Ka esialgsed inimeste peal läbi viidud katsed olid lubavad, kuid need katkestati autoimmuunse ajupõletiku tekke ohu pärast, kirjutas Science Daily.

Üheks võimaluseks Alzheimeri vaktsiini ohutumaks muutmiseks oleks leida sarnane valk, mis poleks pärit inimeselt. Samamoodi vaktsineeritakse inimesi näiteks rõugete vastu sarnase lehmade udarapõletikku põhjustava viirusega.

15. augustil ilmunud ajakirjas Journal of Biological Chemistry avaldatud uurimuses kasutasid Robert Friedland ja tema kolleegid sama põhimõtet, võttes aluseks amüloidisarnase valgu kartuliviirusest PVY. Nad avastasid, et PVY-vaktsiiniga süstitud hiired tootsid suurel hulgal antikehasid, mis said kinnituda beeta-amüloidvalgu külge nii lahustes kui ka Alzheimeri patsientide koeproovides.

Friedland ja tema kolleegid märgivad, et kartuliviirus on küllalt levinud nakkus, mis inimestele mingit ohtu ei kujuta – ilmselt on paljud inimesed söönud PVY-viirusega nakatunud kartuleid. Kuigi PVY-antikehade tõhususe kindlakstegemiseks on vaja veel täiendavaid katseid, võib just see uurimus aidata tulevikus välja töötada vaktsiini sellele raskele ja praegu ravimatule haigusele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2008, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing